wtorek, 12 września 2023

Złotówka się osłabia

Rada Polityki Pieniężnej obniżając w zeszłym tygodniu stopy procentowe popchnęła złotówkę u osłabieniu się. Widać to wyraźnie jak spojrzy się na wykres z ostatnich kilku dni. Od zeszłej środy złotówka straciła 4,5%, przy czym tylko dziś osłabiła się o 1%.


Mam takie przeczucie, że ten trend będzie kontynuowany. Czas pokaże, ale wydaje mi się, że skoro do wyborów miesiąc z okładem, niestabilność co do ich wyniku wcale nie maleje, a festiwal wyborczej kiełbasy się rozkręca, to dla naszej waluty dobre nie będzie.

Ciekawe jak to się przełoży na inflację i czy po wyborach złotówka się ponownie umocni? Na inflację na pewno wpłynie jeśli osłabienie będzie trwałe. Na razie szok może być niwelowany przez manipulację ceną paliwa przez Orlen przed wyborami. Czy okaże się, że inflacja rzędu 6-8 procent zostanie z nami na lata?1 komentarz :

Grzegorz pisze...

Doświadczenie wielu poprzednich wyborów pokazuje, że przed wyborami politycy są w stanie obiecać wszystkim wszystko. Na szczęście, po wyborach większość tych obietnic nigdy nie jest realizowana.

Wyborcy najwyraźniej o tym wiedzą, bo mimo że politycy obu największych partii nie realizują większości swoich wyborczych obietnic, to nadal gremialnie na te dwie partie głosują.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->