poniedziałek, 15 lutego 2010

Haczyki małym drukiem

Ze świadomością jaka jest prawdziwa zawartość ofert obejmujących różnorakie produkty finansowe bywa różnie. Stąd czasem zwracam uwagę na tego typu "gwiazdki", haczyki małym drukiem i tym podobne.

Z lektury niektórych postów na tym blogu można byłoby wywnioskować, że dosyć preferuję produkty oferowane przez Open Finance. Tym razem jednak chcę zwrócić uwagę na to, że nierzadko czają się tam owe haczyki. Przykładem niech będzie "Pakiet Oszczędnościowy z konsolą" - za wykupienie tego produktu możemy uzyskać (tak nęci nas reklama) atrakcyjną nagrodę. na stronie reklamującej produkt kusi nas także wielkie 10%. Szczegóły jak zwykle napisane są małym drukiem, szarą nieczytelną czcionką.

A okazuje się, że w tym produkcie chodzi o połączone ze sobą trzy produkty:
  • 3 miesięczną lokatę na 10% rocznie
  • produkt strukturyzowany
  • produkt regularnego oszczędzania z gwarancją kapitału
Podział środków jest zapewne zaszyty na sztywno (składki, opłaty i regulamin są u doradcy, który oczywiście wszystko świetnie klientowi wytłumaczy = sprzeda). Rozbrajając to na czynniki pierwsze mamy lokatę na wysoki procent na którą zapewne pójdzie najmniej naszych pieniędzy. Do tego lokata strukturyzowana, zapewne z barierą ograniczającą zyski - moje stanowisko na temat lokat strukturyzowanych już znacie (porównania i wnioski, też). Trzecią część stanowi produkt regularnego oszczędzania, który jest haczykiem polegającym na tym, że zapisując się musimy zapewne zadeklarować określoną kwotę regularnych wpłat. Prowizje i opłaty za ewentualne odstąpienie są na pewno wystarczające, że sami moglibyśmy za te pieniądze kupić sobie konsolę, którą w przypadku tego produktu być może wygramy jak nam się poszczęści.

Sęk tkwi w tym, że na wędkę lokaty na 10% łowi się ludzi na produkty regularnego "oszczędzania" będące ciągłym strumieniem prowizji dla instytucji finansowych. To jest ten haczyk. Moja opinia na temat takich planów systematycznego oszczędzania jest też już na tym blogu.

Tak więc radzę wszystkim wystrzegać się takich haczyków i uważnie czytać umowy i regulaminy. Nie wspominam już też o wystrzeganiu się takich tworów finansowych jak wymienione w tym ostrzeżeniu KNF jak na przykład takie Amber Gold. Potem okazuje się że lokata w złocie na 10% okaże się zwykłą piramidą finansową (dla trochę mniej obeznanego z tematem inwestowania w złoto wyjaśniam, że lokata 10% w złoto jest po prostu niemożliwa).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->