środa, 17 lutego 2010

Lokaty długoterminowe

Nie od dziś preferuję lokaty o stałym oprocentowaniu nad tymi z oprocentowaniem zmiennym. Aktualnie ciekawie robi się jezeli chodzi tego typu lokaty w "segmencie" długoterminowym.

Open Finance przedłużyło dziś promocję swojej Lokaty Optymalnej do 02.03.2010. Przy, czym najdłuższy termin na jaki można założyć taką lokatę to 12 miesięcy - oprocentowanie jest atrakcyjne i wynosi 7,07% netto w skali roku.

Na dłuższy termin z tych co znam są lokaty na 24 i 36 miesięcy Toyota Banku na 6% rocznie brutto - co daje 4,86% netto, więc sząłu nie ma.

Niedawno Millenium wystrzeliło ze swoją "Lokatą Wyjątkową", na podobnych warunkach (6% brutto na 24 miesiące). 

AIG Bank daje za lokaty 24-36 miesięcy od 5,8% do 5,9% w zależności od ulokowanej kwoty.

Nie zgodzę się przy tym, z niektórymi krytykami, że tego typu lokaty na stały procent 6% brutto na 24 miesiące nie są alternatywą dla Lokaty Optymalnej w Open Finance. Wg. mnie  przynajmniej dają pewność co do procentu.  Owszem jest to zakład o inflację, ale nie wydaje mi się, żeby stopy procentowe ustalane przez RPP miały zbyt szybko zacząć rosnąć. Nawet jeżeli zaczną, to oprocentowanie lokat jest już teraz na tyle ponad stopami RPP, że zanim stopy zaczną oddziaływać na stawki rynkowe trochę czasu minie. Wydaje mi się, że stawki rynkowe i stawki referencyjne rozjechały się na tyle, że margines dla banków jakiś jest.

Poza tym wszystko zależy na jak długo będziemy potrzebowali ulokować pieniądze. Jedni mogą ulokować je na rok inni na dwa lata.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->