piątek, 25 czerwca 2010

Wskaźniki sentymentu - czerwiec

Niemalże dobiega końca pierwsza połowa roku. Dobrze więc byłoby zrewidować czy moje nastawienie inwestycyjne jest nadal aktualne.

ZŁOTO - Długoterminowo pozytywnie. Utrzymywanie pozytywnego sentymentu do złota znalazło swoje potwierdzenie w realizujących się ruchach w górę, zarówno jeśli chodzi o kwotowania w dolarach jak i złotówkach. Kupując złoto w marcu można było do teraz zarobić około 30%. Nadal do złota jestem nastawiony pozytywnie, co znajduje swoje uzasadnienie po lekturze raportów takich jak ten.

WALUTY- Sentyment neutralny. W zasadzie po ostatniej zmianie sentymentu na neutralny powinienem był go zmienić dalej na pozytywny. W ostatnich miesiącach mamy znaczące osłabienie się złotówki i dla niektórych była okazja do zarobku na walutach. Przyznaję, że z tej okazji nie skorzystałem i sytuację przespałem. Tymczasem wydaje mi się, że w dłuższym terminie sytuacja już tak długo trwać nie będzie i za jakiś czas złotówka na powrót zacznie się umacniać. Stąd zostanę nadal przy neutralnym nastawieniu i będę obserwował.

AKCJE - Sentyment neutralny.  Nadal tkwimy w miejscu, rynek waha się trochę w górę trochę w dół budując pewną konsolidację. Trudno wyrokować czy i kiedy nastąpi bardziej zdecydowany ruch w którąś ze stron.

LOKATY - Nadal utrzymuję sentyment neutralny. Bardzo powoli widać spadek oprocentowania. Jedynie w segmencie lokat antybelkowych mamy kilka nowości, ale nie wywracają one rynku do góry nogami. przeczucie mówi mi, że wkrótce trzeba będzie pożegnać się z lokatami i zmienić nastawienie na negatywne.

NIERUCHOMOŚCI - Nadal neutralnie. Nie widzę żadnych zmian na rynku. Wprawdzie spotkałem się z komentarzami, że taniej już nie będzie i jest to najwłasciwszy moment aby wchodzić w inwestycje w nieruchomości, jednak ja nie podzielam tego poglądu. Za dużo wokół widzę mieszkań, które od pół roku są oferowane do sprzedaży. Wydaje mi się, że albo ceny musiałyby jeszcze zejsc w dół, albo sprzedaż mieszkań ruszy dopiero jak nasze dochody wzrosną w relacji do cen nieruchomości. Na razie nie wydaje mi się aby w średnim terminie obecna sytuacja miała ulec zmianie.

OBLIGACJE- Sentyment neutralny. nie zmieniam sentymentu jako, że nie mieliśmy na razie większych zmian jeśli chodzi o oprocentowanie.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->