niedziela, 27 czerwca 2010

e-kantory - wymiana walut w internecie

Niedawno pojawiła się w internecie nowa usługa jaką jest wymiana walut przez internet. Wydaje mi się że będzie stawała się coraz popularniejsza, jako że coraz więcej usług trafia do sieci.
Udało mi się zidentyfikować trzy serwisy za pomocą których można przez internet zlecić wymianę walut. oto one:

  • https://www.walutomat.pl/ - pierwszy i najstarszy serwis umożliwiający wymianę walut. Działa na zasadzie wymiany pomiędzy uczestnikami serwisu. Obsługę prowadzi firma Revelco Sp z o.o. Aby dokonać wymiany waluty należy na konto operatora serwisu przelać pieniądze, złożyć zlecenie, poczekać na jego realizację (ktoś musi złożyć analogiczne zlecenie w przeciwną stronę, chyba że taka oferta już jest), następnie waluta przelewana jest na nasz rachunek walutowy w banku. W tej chwili serwis nie pobiera prowizji za wymianę, ale prawdopodobnie kiedyś zacznie jak wymiana walut na ich platformie się rozwinie. Zaletą jest uzyskiwanie kursu wymiany lepszego niż w bankach czy kantorach, wadą to, że w przypadku mniej popularnych walut zlecenia trochę czekają na realizację. Pieniądze można wpłacać z i do dowolnego banku w Polsce, ale firma posiada rachunki w PKO BP, Pekao SA i BZ WBK i w tych bankach przelewy są darmowe. Można składać zlecenia wymiany dolarów, funtów, euro i franków.
  • https://internetowykantor.pl/ - ten serwis prezentuje trochę inne podejście do wymiany walut w internecie. Jest to po prostu przeniesiony do sieci kantor (który nota bene istnieje w rzeczywistym miejscu pod rzeczywistym adresem), w którym możemy na razie wymieniać tylko franki. Kurs wymiany oparty jest o kurs średni NBP ze spreadem +/- 3 grosze. Zaletą jest na pewno większa płynność bo wymienić pieniądze można szybko, nie czekając na przyjęcie przez kogoś wystawionej przez nas oferty. Wadą jest natomiast ograniczenie do jednej tylko waluty: CHF. Serwis obsługuje następujące banki: BNP Paribas Fortis, GetIn-Noble Bank,  mBank, Millennium Bank,  Nordea, PKO Bank Polski - przelewy z i do tych banków są najszybsze i darmowe, w pozostałych bankach przelew jest płatny.
  • http://www.e-kantorwalutowy.pl/ - to pomysł firmy Inwestycje Alternatywne Profit znanej z serwisu e-numizmatyka.pl.Także tutaj mamy do czynienia z przeniesieniem do sieci standardowego kantoru, gdzie stroną transakcji jest firma. Nietypowe w stosunku do dwóch poprzednich serwisów jest to, że walutę dostajemy przesyłką w formie gotówki, a nie przelewem na rachunek bankowy. Dla jednych będzie to zdecydowaną zaletą, dla innych wadą. Warto jednak wspomnieć, że obsługiwanych jest zdecydowanie więcej walut niż w przypadku poprzednich serwisów. Niestety kursy są gorsze i dochodzą koszty przesyłki, które powodują niejako zawyżenie kursu wymiany dla małych kwot.
Jak widać opcji jest wiele i zapewne pojawią się kolejne, bo rynek wydaje się rozwijać. Na pewno każdy zainteresowany tematem znajdzie coś odpowiadającego jego preferencjom.

Zobacz katalog - kantory on-line umożliwiające wymianę walut w internecie.

    -->