środa, 23 czerwca 2010

Znowu Amber Gold

Ten wpis na temat Amber Gold jest już stary. Uważam, że temat Amber Gold w pewnym sensie wyczerpałem.

Cieszę się, jeżeli znajdziesz w poniższym wpisie to czego szukasz. Jeszcze lepiej jeżeli nabierzesz ostrożnego krytycyzmu i realizmu co do tego typu ofert.. 
Polecam inne wpisy z tego bloga, które mogą być dla Ciebie interesujące - są to wpisy dotyczące prawdziwego inwestowania w prawdziwe złoto:
Pierwotna treść artykułu:
Nie chciałem pisać znowu o Amber Gold. Wydawało mi się, że po polemice związanej z tym wpisem, na który odpowiedź ukazała się na blogu firmy Amber Gold wszystko zostało wyjasnione, biznes będzie toczył się normalnie w granicach przewidzianych przepisami prawa i każdy sam oceni sobie czy chce ulokować pieniądze na zasadach proponowanych przez tę firmę. No ale taki news... "Minister gospodarki: Natychmiastowy zakaz działalności dla Amber Gold"...

Obok tego nie sposób przejść obojętnie i trzeba to gwoli informacji przytoczyć. Cytując za stroną Ministerstwa Gospodarki:

W dniu 21 czerwca 2010 r. Minister Gospodarki wydał decyzję, w której zakazał przedsiębiorcy  AMBER GOLD Sp. z o.o.  z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Spichrzowej 15, prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedsiębiorstwa składowego.
Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
     
                                      
W A Ż N E

Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, nadzór nad działalnością domów składowych przyjmujących na skład towary przemysłowe sprawuje minister właściwy ds. gospodarki. Minister ma prawo kontrolować i w wiążący sposób wpływać na działalność domów składowych. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za szkody wynikające z zawieranych przez dom składowy umów składu. W tych sytuacjach zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności stron umowy.

Jedyny komentarz na który sobie pozwolę w tej sytuacji jest następujący.
Firma Amber Gold jak sama zadeklarowała na swoim blogu w tym wpisie, chciała uwiarygodnić się w oczach klientów prowadząc swoją działalność jako dom składowy, na mocy odpowiedniej ustawy i pod kontrolą Ministerstwa Gospodarki. Na ironię zakrawa fakt, że w tym przypadku system prawny zadziałał w ten sposób, że kontrola z ministerstwa poskutkowała wydaniem zakazu tejże działalności w formie domu składowego. Niewątpliwie firma Amber Gold odwoła się od tej decyzji, ale ewidentnie sytuacja ta podważa zaufanie, które z takim trudem starała się zbudować właśnie w oparciu o działalność w formie domu składowego.
Ciekawostką jest fakt, że najpierw Ministerstwo Gospodarki wydało zezwolenie i wpisało firmę do rejestru, a teraz w trakcie kontroli wydaje zakaz działalności. Niewątpliwie zarzut ten zostanie podniesiony w stosownym odwołaniu, które Amber Gold złoży od decyzji Ministerstwa Gospodarki.
Należy zapewne oczekiwać wkrótce oświadczenia wydanego oficjalnie w tym temacie przez Amber Gold.Ciekaw jestem rozstrzygnięcia tej sprawy i  jak tylko coś nowego w tym temacie się pojawi - nie omieszkam poinformować na tym blogu jak się sprawy mają.

-->


Update

Otóż tak jak się spodziewałem Amber Gold zaprezentował oświadczenie na ten temat, a także treść decyzji Ministerstwa Gospodarki. W oświadczeniu czytamy między innymi to na co już zwracałem uwagę - urzędnicy argumentują, że cofają decyzję bo w dniu składania wniosku o wpis do rejestru członkiem zarządu była osoba figurująca w rejestrze skazanych. Czyżby urzędnicy nie popisali się rozpatrując sam wniosek? Z resztą jeśli spółka spełni wszystkie kryteria formalne to wkrótce zostanie ponownie wpisana do rejestru (od decyzji nie służy odwołanie, ale wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy), a urzędnicy tylko wystawią się na pośmiewisko. Najpierw nie sprawdzają poprawnie wniosku (nie mogli? nie mieli uprawnień aby żądać wyciągu z KRK?), potem wykreślają, a następnie pewnie znowu wpiszą do rejestru. Kuriozalna sytuacja. Inna sprawa jest taka -  zgodnie z pismem z Ministerstwa ewidentnie Amber Gold złożył wniosek do Ministerstwa Gospodarki ŚWIADOMIE podając nieprawdę na temat karalności prezesa. To znacząco podważa zaufanie do tej firmy nawet w sytuacji kiedy tamta osoba prezesem już nie jest, a czyny za które została skazana miały miejsce w przeszłości.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->