piątek, 22 października 2010

Chiński szantaż metalami ziem rzadkich...

Czy to nie ciekawe, że tematy wojen ekonomicznych wypływają zawsze pod koniec roku? Jakoś około rok temu pisałem o koncepcji światowych wojen ekonomicznych. Wtedy Rosja szantażowała nas gazem. Niedawno wypłynął temat wojen walutowych, a w międzyczasie...

W międzyczasie na łamy światowej prasy wypłynął temat chińskiego szantażu pierwiastkami ziem rzadkich. Co co chodzi?
Rzecz w tym, że Chiny są dominującym na świecie producentem pierwiastków, niezbędnych dzisiejszej naszej cywilizacji technologicznej, takich jak cer, lantan, erb, etc... Są one niezbędne do wytwarzania większości współczesnej elektroniki, od monitorów LCD począwszy na twardych dyskach skończywszy. Chiny mają ok. 30-40% odkrytych złóż metali ziem rzadkich. Inne złoża występują także w USA, Kanadzie i Australii, ale ich eksploatację wstrzymano pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, bo stało się to nieekonomiczne w związku z niskim kosztem importu z Chin.Tak więc Chińczycy najpierw zmonopolizowali dostawy tych surowców, a teraz zaczynają swoją pozycję wykorzystywać do międzynarodowych rozgrywek.

W tym roku Chiny wyeksportują o 40% mniej tych surowców niż w zeszłym roku. W przyszłym roku eksport zostanie prawdopodobnie ograniczony o dalsze 30%. Sama tylko Japonia zużywa rocznie 30 tys. ton metali ziem rzadkich, a w tym roku Chiny wyeksportują zaledwie 24 tyś ton! Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak wpłynie to na ceny elektroniki i jaką przewagę konkurencyjną da producentom elektroniki z Chin kontynentalnych. Wszyscy wpadają w panikę. 

Niektórzy komentatorzy twierdzą że jest to część strategii budowy przewagi konkurencyjnej dla firm chińskich, z jednej strony i nieformalnej wojny handlowej z USA i Japonią z drugiej.

Zapowiada się ciekawa dekada przed nami...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->