czwartek, 7 października 2010

Model cen złota

Z cyklu "znalezione w sieci". Natrafiłem właśnie na interesujący artykuł opublikowany na blogu Crossing Wall Street. Autor rysuje w nim pewien model, według którego rzeczywistym czynnikiem wpływającym na ceny złota mogą być realne stopy procentowe w USA. W dużym skrócie według tego modelu, każde odchylenie realnych stóp procentowych w USA od poziomu 2% skutkuje ruchem cen złota multiplikowanym 8 krotnie. Przykładowo jeżeli realne stopy wynoszą 1% złoto rośnie w danym roku o 8%, jeżeli wynoszą 0% rośnie w danym roku o 16%, i odpowiednio w drugą stronę.

Przyznam się, że model ten wydaje się być interesujący bo osadza się na bardzo podstawowym założeniu, że pozycja długa w złocie, jest de facto shortowaniem waluty papierowej. Zastanawiam się tylko, czy nie dałoby się uzyskać lepszego dopasowania tego modelu (kosztem komplikacji oczywiście), uwzględniając w nim zamiast wyłącznie dolata USA, koszyka kilku walut światowych. Bądź co bądź shortowanie walut papierowych to nie tylko i wyłącznie ucieczka od dolara w złoto, ale także od dolara do franka, czy z franka w złoto, etc.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->