wtorek, 5 kwietnia 2011

Lokaty bankowe - kwiecień 2011

Dawno już nie przyglądałem się sytuacji na rynku lokat. Po części wynikało to z mojego pewnego znudzenia tematem, w którym de facto nie wiele się dzieje. Odniosłem wrażenie, że od jakiegoś czasu w dziedzinie lokat bankowych zapanowała stagnacja. Mieliśmy owszem po drodze plany Ministerstwa Finansów aby ukrócić lokaty anty-belkowe. Zrobiło się przy tym co nieco zamieszania. Pojawiły się przy okazji także produkty, które próbowały dostosować się do ryzyka zmiany przepisów oferując konstrukcję lokaty niezależną od sposobu naliczania podatku. To dodatkowo zniechęca do tworzenia jakiś porównań, bo same produkty stają się coraz mniej porównywalne. Bo jak porównywać np. lokatę tradycyjną, lokatę z dzienną kapitalizacją i lokatę z dzienną kapitalizacją z gwarancją oprocentowania w razie zmiany przepisów? Niepewna sytuacja co do ostatecznego kształtu legislacji anty-"anty belkowej" też czyni porównywania jakichkolwiek produktów coraz mniej czytelnym.

W związku z powyższym mój sentyment do lokat ulega obniżeniu do negatywnego. Składa się na to powyższa niechęć, ale także sytuacja, w której pomimo planowanych podwyżek stóp procentowych przez RPP, banki obniżają oprocentowanie depozytów (przykłady: Meritum Bank, Santander, FM Bank).

Chętnych poszukania czegoś dla siebie odsyłam zatem do porównywarek takich jak ta. Definitywnie rezygnuję w tym momencie z publikowania tutaj zestawień, których przygotowanie jest czasochłonne, a wobec pojawienie się w sieci dużo lepszych narzędzi bezsensowne.

Natomiast dziś, zamiast zestawienia lokat, kilka wybranych ciekawostek z rynku, które może kogoś zainteresują:
  • Idea Bank ma dosyć ciekawe promocyjne oferty lokat dla przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Pozytywnie wybija się tym na tle rynku, oferując np. na 1-2 miesięcznej lokacie ekwiwalent 10% odsetek, a na lokacie 24 czy 36 miesięcznej odpowiednik 7,87% czy też 8,11%. Przyznam się,że gdybym miał zarejestrowaną działalność to prawdopodobnie tam przepłynęłaby duża część moich długoterminowych depozytów bankowych.
  • Wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe oferuje BOŚ.
  • W depozytach z dzienną kapitalizacją brylują Idea Bank, FM Bank, Getin Bank, i Meritum Bank.

Dla mnie niestety lokaty straciły ostatnio na atrakcyjności na rzecz obligacji korporacyjnych - oferujących wyższe odsetki kosztem niestety zwiększonego ryzyka.  Wkrótce postaram się przygotować jakiś artykuł na temat konstruowania portfela obligacji korporacyjnych.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->