czwartek, 1 września 2011

Namnożyło się tych serwisów do wymiany walut przez internet

Mam taki mało ambitny plan aby na jednej z podstron tego bloga, zrobić coś w rodzaju małego katalogu/spisu linków do internetowych serwisów wymiany walut (zwanych potocznie kantorami online czy kantorami internetowymi). Mnoży się ich ostatnio na potęgę. Wygląda to tak, jakby za chwilę każdy kantor po drugiej stronie ulicy miał zacząć świadczyć takie usługi.


Wśród tych serwisów zauważyć można rozróżnienie na trzy modele działalności.

Pierwszy model to przeniesienie działalności zwykłego kantoru w przestrzeń internetu. tego typu usługi oferują serwisy:

Drugi model to platforma wymiany walut pomiędzy użytkownikami. Takie usługi świadczy znany już od jakiegoś czasu na naszym rynku Walutomat.pl i nowy serwis, który odnalazłem właśnie w sieci czyli Currency Fair

Z Currency Fair jest pewien haczyk polegający na tym, że serwis nie jest zarejestrowany w Polsce i nie podlega naszemu prawodawstwu. Wobec tego, jakkolwiek mógłby zachęcać do swoich usług niskimi prowizjami, to korzystanie z niego niesie ze sobą pewne ryzyko. Cokolwiek pójdzie nie tak to szukaj wiatru w polu. Wprawdzie, ryzyko istnieje w przypadku każdego wirtualnego kantoru, ale jeżeli mówimy o serwisie zagranicznym to powiedzenie "szukaj wiatru w polu" nabiera znacznie bardziej "przestrzennego" wymiaru.

Trzeci model, który zidentyfikowałem to platformy pozwalające na dokonywanie grupowych zakupów waluty na rynku międzybankowym. Tego typu serwisy to:

Polecam zerkanie od czasu do czasu na spis takich "wirtualnych kantorów". W miarę jak będą się pojawiały nowe, będę starał się je tam dopisywać. Mam nadzieję, że taka lista może się komuś przydać. Z kolei, jeśli ktoś zna jakiś serwis, którego na mojej liście nie ma to zapraszam do przesłania mi informacji o nim (korzystając z formularza kontaktowego).


-->