czwartek, 28 czerwca 2012

Interesująca informacja dla złota

Natrafiłem niedawno w internecie na interesująca informację na temat złota. Jak podaje strona Financial Sense, trzy instytucje regulujące rynek bankowy w USA: Biuro Kontrolera Waluty (OCC), Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej oraz Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) przygotowały memorandum aby skonsultować proponowane zmiany regulacji prawnych w sposobie określania ryzyka dla różnych klas aktywów instytucji kapitałowych. Wśród tych dokumentów (które stanowią na razie propozycję dla konsultacji) znalazło się jedno zdanie (ukryte na 57 stronie tego dokumentu), które zacytuję tu w oryginale:
"A zero percent risk weight to cash owned and held in all of a banking organization’s offices or in transit; gold bullion held in the banking organization’s own vaults, or held in another depository institution’s vaults on an allocated basis to the extent gold bullion assets are offset by gold bullion liabilities;"
Należy to rozumieć w ten sposób, że instytucje regulujące rynek w USA proponują, aby w miejsce dotychczasowej reguły, według której złoto miało przyznany współczynnik ryzyka 50%, wprowadzić regulację zgodnie z którą instytucje finansowe posiadające złoto będa mogły uwzględniać je jako aktywo BEZ RYZYKA tak samo jak np. obligacje rządu USA (sic!). 

Oczywistym jest, że jest to w pewien sposób przyznanie do tego, że złoto stanowi swoisty safe-heaven w turbulentnych sytuacjach rynkowych i nie wprost, że odzyskuje swoją rolę monetarną.

Oczywiście jest to na razie tylko propozycja, ale spodziewałbym się, że kiedy wejdzie ona w życie będzie istotnym impulsem umacniającym pozycję złota.
-->