piątek, 1 marca 2013

W co lokować pieniądze w marcu?

Mamy nowy miesiąc i warto zastanowić się nad tym gdzie można ulokować swoje ewentualne oszczędności.

Ostatnie obniżki stóp procentowych sprawiły, że lokaty bankowe stają się coraz mniej atrakcyjne. Wprawdzie mamy na rynku cały czas oferty rzędu 6-7%, są to jednak albo promocje - obliczone na przyciągnięcie nowych klientów, którzy założą sobie konto osobiste, albo są to lokaty jednodniowe - które też wymagają założenia konta osobistego.

Czas tradycyjnych lokat o oprocentowaniu rzędu 7% minął na długo. Najlepsze ostatki to lokaty ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIBOR dostępne w ofercie FM banku, które aktualnie na dziś (oprocentowanie jest zmienne) dają od 5,49% do 5,69% w zależności od tego czy lokata jest na 12, 24 czy 36 miesięcy.

Także Meritum bank ma podobną ofertę lokat opartych o WIBOR, ale trochę gorzej oprocentowanych.

Jeszcze niecały miesiąc temu udało mi się założyć lokatę ze stałym oprocentowaniem na trzy lata na 6% (około) w Getin Online korzystając z oferty lokaty "pół na pół" (druga taka sama na 3 miesiące na 6%). Tylko tej oferty teraz już nie ma, a najlepsza lokata w Getin Online to lokata "Tik Tak" na 5% na 3 miesiące - nie powala.

Generalnie chyba tylko małe banki spółdzielcze mogą czasem oferować wyższe oprocentowanie. Przykładowo SK bank ma lokatę (zakładaną przez internet) na 6 miesięcy na 6,10% - jest to jednak oprocentowanie zmienne.

Można rozważać obligacje korporacyjne, z których wiele daje sporo ponad te 7-8%, jednak o ryzykach inwestowania w ten dług pisałem wielokrotnie. Niemniej jednak są na rynku Catalyst obligacje banków dające kupon około 8% co może być atrakcyjne. Problem w tym, że płynność jest znikoma i kupić je w dobrej cenie jest straszliwie ciężko.

Obligacje Skarbowe mnie także nie zachęcają. Po pierwsze są oprocentowane marnie, gorzej nawet niż lokaty. Po drugie w większości (o czym pisałem) aktualnie ich konstrukcja jest taka, że w drugim i kolejnym roku dadzą jeszcze niższe odsetki.

Ze wszystkiego na razie tylko złoto wygląda zachęcająco, zaliczając właśnie korektę stanowi dobrą okazję do zakupów.

-->