piątek, 5 kwietnia 2013

Wartość papierowego pieniądza

Ktoś mógłby się zastanawiać jaka wartość mają pieniądze w jego portfelu... tylko taką ile można za nie kupić. Cóż jednak się dzieje kiedy bank centralny postanawia dodrukowac pieniędzy? Staja się one mniej warte i mamy inflację.

Taka jest wartość papierowego pieniądza. 

Jakieś dwa lata temu pisałem o scenariuszach wojen walutowych, koncepcji w której państwa na wyścigi dewaluują swoje waluty aby pozostać konkurencyjne w światowej wymianie handlowej. Taka dewaluacja na wyścigi, polegająca na drukowaniu dodatkowych pieniędzy aby osłabić swoją walutę może nie mieć końca, ale niewątpliwie prędzej czy później skończy się dla gospodarki inflacją. Problem pojawi się wtedy gdy trzeba będzie zacząć tę inflacje kontrolować.

Z problemem zbyt mocnej waluty zmaga się Szwajcaria, która już jakiś czas temu ogłosiła sztywny limit kursu franka do euro i zapowiedziała nieograniczony dodruk na potrzeby obrony tego kursu.

Z analogicznym problemem zmaga się od dawna Japonia, która dodatkowo od lat pogrążona jest w deflacji. W związku z tym wczoraj Bank Japonii ogłosił, że będzie dodrukowywał jeny tak aby zwiększyć inflację i osłabić kurs waluty.

W USA i Wielkiej Brytanii drukarki już od dawna pracują na trzy zmiany...

Do czego to dochodzi? Wygląda na to, że teraz na wyścigi ktoś kolejny postanowi aby "rozcieńczyć" trochę wartość papierowych pieniędzy żeby "pobudzić gospodarkę"...

Te wiadomości, przynajmniej teoretycznie, powinny być dobre dla złota. tymczasem wręcz przeciwnie, żadnych ruchów złota w górę nie zaobserwowano... ciekawe...

-->