niedziela, 28 kwietnia 2013

Lokaty - maj

Dawno nie pisałem żadnego porównania lokat bankowych, ale prawda jest taka, że nie specjalnie też jest co porównywać. Ostatnie obniżki stóp procentowych spowodowały, że dawna atrakcyjność lokowania pieniędzy w bankach znacznie spadła. Dodatkowo cieniem nad koncepcją zostawiania w banku swoich pieniędzy położył się "kryzys cypryjski". Niemniej jednak warto czasem zerknąć czy cokolwiek nowego i interesującego pojawiło się  w tabelach oprocentowania w bankach.

Chcąc ulokować kasę na dwa lub trzy lata możemy skorzystać z lokat w Getin Online na raptem 4,75%. Jakimś pomysłem jest zainteresowanie się teraz lokatami o zmiennym oprocentowaniu, ponieważ jeżeli okaże się, że stopy procentowe będą rosły to taka lokata podaży za tym wzrostem. Szczególnie ma to znaczenie przy lokatach długoterminowych i tutaj wartym zauważenia jest FM Bank, oferujący lokaty WIBORplus na rok, dwa lub trzy lata. Maja one w tej chwili oprocentowanie odpowiednio 4,4%, 4,5% i 4,5%, ale taj jak wspominałem jeśli stopy tuszą w górę to ono także wzrośnie.

Na rok oprocentowanie lokat oscyluje w okolicach 4,35%-4,39% prawdę mówiąc traci nieco sens porównywanie w tym przypadku różnych banków czy szukanie lokaty o te jedną dziesiątą czy setną procenta lepszej. Przy kwotach rzędu kilku tysięcy złotych są to tak małe różnice nominalnie, że większy koszt to stracony na takie poszukiwania czas.

Niestety konkluzja jest taka, że to co kiedyś uważaliśmy za marne oprocentowanie jest teraz szczytem możliwości.


-->