poniedziałek, 30 września 2013

Przegląd lokat wrzesień/październik 2013

Dawno nie przyglądałem się ofercie lokat bankowych - sądzę więc że najwyższy czas zerknąć czy cokolwiek uległo w tym zakresie zmianie. Jesteśmy teraz w fazie niskich stóp procentowych, co objawia się tym, że odsetki z lokat wyglądają dosyć żałośnie w porównaniu z tymi, które widzieliśmy rok temu.

Sytuacja w tej chwili wygląda w ten sposób, że "wysokie" oprocentowanie można uzyskać wyłącznie w ofertach wiązanych albo promocyjnych. Za założenie pierwszej lokaty w danym banku możemy czasem wyciągnąć nawet pięć procent. 

Standardowe oprocentowanie zaś oscyluje wokół trzech procent na lokatach bez tak zwanych haczyków. Dla dłuższych terminów (ponad 6 miesięcy) niektóre banki proponują nieco więcej (od 3,3% do 3,45%) - warto (jeśli ktoś chce w tym momencie mrozić pieniądze na dłużej) zwrócić uwagę na oferty Invest Banku, FM banku i Meritum Banku.

Getin online, FM bank i Meritum Bank proponują od 3,61% do 3,5% na lokatach 12 miesięcznych. Dla mnie to już jest granica długości lokaty w tym momencie. Tak jak wspominałem na początku jest teraz okres niskich stóp. Zamrożenie pieniędzy na dłużej przy takich stosunkowo niskich odsetkach może sprawić, że zostanimy z tyłu kiedy stopy zaczną rosnąć.

Czy zaczną rosnąć w ciągu roku - nie wiem. Natomiast wiem, że różnica oprocentowania pomiędzy lokatami długoterminowymi i krótkoterminowymi, czy wręcz kontami oszczędnościowymi  nie jest aż tak wielka. Oprocentowanie 3% na koncie oszczędnościowym jest w tym momencie standardem. Zatem w przypadku mniejszych kwot nawet nie ma sensu zawracać sobie głowę szukaniem tych dodatkowych ułamków procent i mrożeniem pieniędzy na dłużej.


-->