poniedziałek, 7 lipca 2014

Dlaczego piramidy finansowe nadal cieszą się popularnością?

Wydawać by się mogło, że od afery Amber Gold i upadku Finroyal temat afer związanych z piramidami finansowymi już się skończy. Wydawać by się mogło, że ludzie po tym jak usłyszą w radiu i telewizji o innych, którzy stracili, sami nie będą ryzykować. Okazuje się jednak, że jest inaczej o czym możemy się przekonać powtórnie obserwując upadek kolejnej piramidy "Orcan Software Investment". Generalnie, jak przeczytałem przed chwilą w ubiegłym roku prokuratury rozpoczęły 92 nowe śledztwa w sprawie "parabanków". Piramidy finansowe mają się zatem całkiem dobrze.

Zastanawiam się, czy to wynik braku zdrowego rozsądku, chciwości czy też działa mechanizm, w którym z premedytacją klienci wpłacają pieniądze do tego typu przedsięwzięć, licząc się z ryzykiem. Mechanizm ten działa w ten sposób, że każdy wpłacający wie dobrze, że ma do czynienia z piramidą i  sądzi, że piramida jeszcze trochę potrwa, zanim się zawali. Gdyby wpłacający nie przyjmowali takiego założenia nikt nigdy by do piramidy nie przystąpił.

Czy więc jesteśmy tacy tępi czy tacy wyrachowani? Czy mamy naturę wykorzystywanego osła, czy lisa cwaniaka co liczy na to, że szybciej on oszuka innych niż inni jego?


2 komentarze :

Student pisze...

Niestety oferty i oddziały są coraz to bardziej wiarygodnie. Teraz wchodząc prawie do banku nie będziesz miał pewności, czy po kilku latach się nie zwiną...

Jola pisze...

Ja myślę że większości polskiego społeczeństwa nie ma pojęcia że może ich ktoś oszukać i ślepo biegnie po ciut większy zarobek.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->