poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Karta płatnicza - o rodzajach kart i o środkach bezpieczeństwa (artykuł gościnny)

Karta płatnicza należy do jednych z najważniejszych narzędzi służących do dostępu do środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Jakie są rodzaje kart? Jak się nimi posługiwać? Zapraszam dziś wszystkich do lektury wpisu gościnnego opracowanego przez serwis stoplichwie.pl

 

Zakładając konto w banku każdy klient nastawia się na pełen dostęp do swoich finansów. Istnieje kilka możliwości- może on osobiście wybrać się do placówki banku lub skorzystać z bankowości online, jednakże są to metody w pewnym stopniu ograniczone. Wszak nie każdy ma chęć na wycieczki lub nie posiada dostępu do internetu. Coraz więcej banków dodaje do każdego konta kartę płatniczą, która ułatwia posługiwanie się środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku.

Karta płatnicza jest to jeden z głównych środków, który umożliwia dostęp i posługiwanie się środkami zgromadzonymi na swoim koncie bankowym. Za jej pomocą mamy możliwość podejmowania gotówki z bankomatu oraz dokonywania płatności bezgotówkowych w sklepie. Karty płatnicze coraz częściej są dodawane do rachunków za darmo, ponieważ dzięki takiej karcie oferta staje się jeszcze atrakcyjniejsza, więc sami klienci są bardziej skorzy do korzystania z konta w ich banku.

Rodzaje kart płatniczych

W zależności od oferty banku oraz oczekiwań klienta można wybrać różne karty płatnicze, które służą do różnych celów. Do podstawowych typów kart należy:
  • karta debetowa
  • - to podstawowa karta płatnicza, która dodawana jest właściwie do każdego konta sosobistego. Pozwala na zlecanie podstawowych operacji, takich jak wypłata gotówki z bankomatu oraz dokonywanie płatności w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Korzystanie z kart debetowej obciąża saldo konto tylko do limitu rzeczywiście posiadanych przez nas środków na koncie, niemożliwym jest jego przekroczenie, dlatego też jest to najbezpieczniejszy środek płatniczy;
  • karta kredytowa
  • - jest to karta, która oferowana jest jako oddzielny produkt (nie dołączany do żadnego konta), który działa na zasadzie krótkoterminowego odnawialnego kredytu. Klient płacąc nią zaciąga kredyt, który musi w określonym terminie spłacić, przynajmniej w minimalnej wysokości określonej przez bank. Kata kredytowa została stworzona z myślą o transakcjach bezgotówkowych. Nie zaleca się podejmować nią gotówki z bankomatu, ponieważ takie operacje są obciążone wysoką prowizją;
  • karta przedpłacona - to rodzaj karty, która podobna jest w swoim funkcjonowaniu do karty debetowej, z tym że owej kart korzysta się na okaziciela i nie jest ona powiązana z żadnym rachunkiem. Jej działanie polega na zasileniu ją daną kwotą, która może być później wykorzystana przez kogokolwiek.
  • karta obciążeniowa- to karta przypominająca kartę kredytową, czyli jest to samodzielny produkt służący do zaciągania krótkoterminowych kredytów. Różnica polega na tym, iż kata obciążeniowa musi zostać spłacona w całości w danym terminie, a nie jak ma to miejsce w przypadku kredytówki w minimalnej wysokości.

 

Jak bezpiecznie korzystać z karty?

Noszenie przy sobie gotówki niesie ze sobą więcej niebezpieczeństw niż posługiwanie się kartą płatniczą, jednakże nie zwalnia to z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchroni nas i nasze finanse przed nieszczęściem. Trzymając się pewnych zasad zachowamy maksimum ostrożności, a korzystanie z karty płatniczej nie okaże się źródłem nieszczęścia.
  1. Nie zapisuj w żadnym miejscu numeru PIN karty. Kategorycznie zabrania się trzymania kartki z numerem w portfelu przy karcie lub, co gorsza, pisanie na niej. Jest to pierwsza rzecz jaką sprawdza złodziej po przechwyceniu od nas karty. Nie powinniśmy również podawać naszego PINu osobom trzecim.
  2. Ustal limit transakcji. Jeżeli posiadamy znaczne środki na koncie pozwoli to na zminimalizowanie strat w razie kradzieży karty. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo zrezygnuj z usługi płatności zbliżeniowej.
  3. Uważnie sprawdź stan bankomatu, z którego wypłacasz pieniądze. Coraz częściej oszuści modyfikują bankomaty i nakładają na klawiaturę specjalne nakładki oraz czytniki służąc przechwytywaniu kombinacji nr pin i danych karty, aby móc je podrobić. Jeżeli zauważyłeś podejrzanie wyglądający bankomat zgłoś sprawę operatorowi banku lub policji.
  4. Płacąc w sklepie miej kartę zawsze na oku. Sprzedawca dokonując operacji na karcie ma obowiązek dokonywać wszystkich czynności na Twoich oczach, nie dopuść do sytuacji, w której pracownik usiłuje wyjść z Twoją kartą do innego pomieszczenia, tłumacząc się np. zepsutym terminalem przy kasie. Masz prawo iść razem ze sprzedawcą.
  5. Dokonując zakupów online korzystaj tylko z zaufanych sklepów. Logując się na swoje konto poprzez system płatniczy koniecznie sprawdź, czy połączenie jest bezpieczne- oznaką zaufanej strony powinna być ikonka przedstawiającą zamkniętą kłódkę oraz adres strony zaczynający się przedrostkiem https, zamiast zwykłego http.

StopLichwie.pl - najlepszy portal finansowy
Sprawdzone informacje ze świata finansów, bankowości i ubezpieczeń.
-->