sobota, 5 września 2015

Rosja zamierza uchwalić przepisy uderzające bezpośrednio w USD

Władimir Putin złożył w Dumie projekt legislacji, która ma na celu eliminację dolara z rozliczeń pomiędzy krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan). Oczywiście nie oznacza to "śmierci dolara", ale jest jednym z ciosów wymierzonych w jego hegemonie na rynkach światowych. W ramach promowanej przez Rosję idei Unii Euroazjatyckiej dyskutuje się przejście na rozliczenia wzajemne w walutach narodowych a wstępne porozumienie mające obejmować rozliczenia Rosji, Białorusi, Armenii i Kazachstanu miałoby wejść w życie w 2025 roku.


Prawicowe media w USA na takie wiadomości zaczynają bić w alarmistyczne tony. Nie bez przyczyny, ale trochę na wyrost. Nie bez przyczyny bo faktycznie duża część potencjału hegemonii USA bierze się z tego, że dolar jako waluta rozliczeniowa i rezerwowa na świecie daje amerykanom znaczącą przewagę także polityczną. Na wyrost zaś dlatego, że trudno określić na ile skonkretyzowane są to plany. Śledząc źródła w mediach, i sądząc po datach wydaje się to bardziej zagraniem na użytek bieżącej polityki niż realnym i dopracowanym w szczegółach projektem integracji gospodarczej. Niemniej jednaj, należy zauważyć, że takie tendencje istnieją i trwają działania w kierunku odkrojenia części tortu rozliczeń międzynarodowych z dolara na rzecz bloku skupionego wokół Rosji.1 komentarz :

Unknown pisze...

Cóż kolejny blok krajów który odchodzi od dolara, wcześniej to zrobiła UE i Chiny, w przypadku WNP nie powinno być to trudne bo nadal rozliczany jest rubel transferowy. Jednak proces dedolaryzacji będzie postępował, ciekawe co Jankesi zrobią jak dolary transferowe wrócą do USA.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->