czwartek, 8 czerwca 2017

•• Księgi wieczyste online za darmo?

Czy jest możliwość wyszukania i przeglądania online ksiąg wieczystych? Ależ tak!

Osoby przeszukujące internet wydaję się bardzo często szukać odpowiedzi na pytanie o możliwość przeglądania online ksiąg wieczystych. Nie jest to pytanie oderwane od rzeczywistości. Faktycznie kiedyś po to aby przejrzeć księgę wieczystą trzeba było się udać do sądu i w czytelni wypełnić odpowiedni wniosek. Teraz jest na szczęście lepiej. W dzisiejszym świecie coraz więcej usług publicznych przenoszonych jest do internetu. Pod tym względem migracja ksiąg wieczystych do systemu informatycznego była przedsięwzięciem ogromnym, które jednocześnie okazało się wielkim sukcesem i dostarczyło bardzo istotnej usługi publicznej, jaką jest możliwość przeglądania księga przez internet, w czasie niemalże rzeczywistym. Usługa udostępniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości, okazała się prosta, skuteczna i zmieniła praktycznie sposób wykorzystania Ksiąg Wieczystych. Wyeliminowała praktycznie konieczność udawania się do Sądu i przeglądania ksiąg w czytelni, podniosła też bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, zmieniając praktycznie na zawsze sposób w jaki realizuje się transakcje.Dlaczego w ogóle przeglądanie KW zajmuje miejsce na blogu finansowym? Dlatego, że uważam iż przed ewentualną decyzją inwestycyjną, związaną z nieruchomościami, należy księgę wieczystą zweryfikować bezwzględnie. Tym bardziej, że dziś po przeniesieniu ksiąg do systemu informatycznego stało się to natychmiastowe i proste.

Dzisiaj, po tym jak, w ramach projektu Nowej Księgi Wieczystej, stare papierowe księgi, przechowywane w archiwach sądów, zostały zmigrowane z formy papierowej do postaci elektronicznej, nie stanowi już problemu aby za darmo bez żadnych opłat dotrzeć do treści aktualnej czy treści zupełnej i przejrzeć ją w przeglądarce internetowej. Kiedyś, trzeba było poświęcić na to czas, udać się do sądu, czekać w kolejce, a w trakcie wizyty u notariusza trzeba było posiadać papierowe odpisy i nie miało się pewności czy są aktualne.

Jak zatem sprawdzić w internecie treść KW? W tym celu należy udać się na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, na której udostępniona jest elektroniczna przeglądarka ksiąg wieczystych: http://ekw.ms.gov.pl

Następnie, jak na zaznaczonym powyżej zrzucie ekranu, wybieramy opcję: "Przeglądanie Księgi Wieczystej".

Otrzymamy ekran, na którym konieczne będzie wprowadzenie numerku księgi wieczystej, aby uzyskać dostęp do KW. 

Tutaj może pojawić się pewien problem, związany z tym, że czasem możemy nie znać numeru księgi, który chcielibyśmy sprawdzić. Otóż przychodzą tu z pomocą serwisy internetowe, które pozwalają znaleźć dopasowane numery KW czy to posługując się numerem działki czy też adresem nieruchomości. Taki serwis opisywałem w jednym z wpisów na blogu

Generalnie wygląda to tak, że można znaleźć numer księgi (odpłatnie), korzystając z takiego serwisu komercyjnego, a następnie (już bezpłatnie) znaleźć online treść księgi wieczystej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.Discolsure: Za zamówienia w serwisach komercyjnych, zrealizowane po założeniu konta za pośrednictwem linka prowadzącego z mojego bloga, otrzymam prowizję. 
-->