środa, 12 grudnia 2018

Inwestorzy indywidualni odwracają się od giełdy

Kiedy analizujemy publikowane przez GPW informacje na temat struktury inwestorów i liczby rachunków maklerskich widok mamy przygnębiający. Od mniej więcej dziesięciu lat konsekwentnie spada liczba inwestorów indywidualnych. Wielokrotnie dawałem wyraz na tym blogu swojemu rozgoryczeniu tym w jaki sposób działają władze giełdy i nadzór finansowy w naszym kraju - mam teraz wrażenie, że przez te działania właśnie nasza giełda zamiast rozwijać się staje się poletkiem do zabawy dla spekulantów z zagranicy.

Obecna sytuacja z aferami wokół KNF, banków, SKOKów, piramid finansowych, stanowisk w bankach dla pociotków i znajmoych, dzieci itd itp pokazuje wyraźnie czym zajmuje się nadzór. Na to nałożyła się likwidacja OFE - odebrała paliwo wzrostów i napływ kapitału, co sprawiło, że giełda w Warszawie stała się zabawką dla światowych graczy. 


Udział zagranicy w obrotach na GPW konsekwentnie od 10 lat wzrasta. Jednocześnie mamy całą masę spółek na których płynność pojawia się tylko skokowo, kiedy są one akuratnie kręcone albo wypuszczane przez ustawiających rynek graczy. Nie ma przy tym ani sensu ani związku z wynikami.

Do tego mamy całą masę spółek, które najzwyczajniej w świecie sprzedają jedynie akcje i oszukują inwestorów, a nadzór nic sobie z tego nie robi. rynek Newconnect w tym przoduje.

Nie ma się co dziwić, że inwestorzy indywidualni zmęczeni porażkami, czy nie odnoszący jakiś znaczących sukcesów odwracają się od giełdy. Sam jestem przykładem tego trendu, bo jeszcze dziesięć lat temu byłem znacznie bardziej entuzjastycznie nastawiony do rynku akcji, ale mi przeszło.

Nadzieje na to, że coś się zmieni, są moim zdaniem płonne. Jeżeli zasadniczo nie zmieni się podejście władz giełdy i nadzoru do tego jak działa rynek, jeżeli nie zacznie wsadzać się do więzienia oszustów, którzy wydrenowali kieszenie inwestorów to nic się nie zmieni. A jeśli ktoś próbuje upatrywać nadziei w tym, że program Pracowniczych Planów Kapitałowych wprowadzi pieniądze na giełdę, to się myli. Te pieniądze powędrują do specjalistów do zarządzania w stylu polskiej spółki od elektromobilności czy budowy elektrowni atomowej, przekopu mierzei czy budowy portu lotniczego.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->