wtorek, 22 października 2019

Zmarł wielki człowiek małej grafiki - w wieku 90 lat odszedł Andrzej Heidrich projektant polskich banknotów

Jego prace mamy na co dzień w swoich portfelach, będziemy mogli zapewne podziwiać je jeszcze długo. Wczoraj w wieku 90 lat zmarł Andrzej Heidrich, projektant polskich banknotów zarówno tych sprzed denominacji, jak i tych, które używamy obecnie. 


Banknoty dla NBP projektował od lat 60 ubiegłego wieku. Podczas 40-letniej pracy w Wydawnictwie "Czytelnik" projektował też okładki książek. W latach 1974-1989 był naczelnym grafikiem wydawnictwa. Projektował także znaczki dla Poczty polskiej. Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), a w 2014 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. 

Polecam obejrzenie filmu dokumentalnego na jego temat, który powstał z inicjatywy NBPWspomnijmy jego pamięć kiedy będziemy posługiwać się banknotami, których projekty wyszły spod jego ręki. Nazywano go wielkim człowiekiem małej grafiki.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->