wtorek, 8 września 2020

Gotówka w pandemii

Natrafiłem na interesujące artykuły na stronie "Obserwatora Finansowego", temat, którego dotykają związany jest z rolą i zwiększeniem się tej roli jeżeli chodzi o gotówkę.

Po pierwsze widać wyraźnie, że w okresie pandemii ilość gotówki w obiegu wzrosła szczególnie w Polsce, USA i Europie. Obrazuje to wykres przedstawiony w tym artykule.
Autorzy artykułu analizują to zjawisko w innym kontekście niż ja wskazuję w tytule, oni zwracają uwagę na skutki. Ale jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Na to trochę światła rzuca drugi artykuł, w którym znajdziemy taki oto wykres:
Otóż okazuje się, że to na ile gotówka popularna jest w danym kraju ma swoje historyczne i kulturowe uwarunkowania i korzenie. Znajdziemy tam też takie interesujące zdanie: "Bank Japonii często powtarza, że największym sojusznikiem gotówki są naturalne kataklizmy. Najmniejsze tsunami powoduje, że na dotkniętym nim obszarze gotówka staje się na pewien czas jedynym środkiem płatniczym.". 

Coś w tym jest. Warto wspomnieć, że posiadanie gotówki w materialnej formie daje też pewne poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia, a z takim zjawiskiem niewątpliwie mieliśmy do czynienia w czasie lockdownu w związku z COVID-19.
1 komentarz :

Grzegorz pisze...

Zdarzały się w przeszłości sytuacje, gdy jakiś bank miał poważną awarię i przez 2-3 dni nie dało się podjąć gotówki. Bez trudu mogę sobie wyobrazić okoliczności, w których możliwe byłyby dłuższe przerwy.

Zdaje mi się, że Argentyna dwukrotnie ogłaszała bankructwo. W dniach największego kryzysu chyba przez tydzień (lub nawet dłużej) nie dało się korzystać z bankomatów.

Zdaje mi się również, że również w Grecji kilka lat temu były poważne problemy ze zdobyciem gotówki, a kartami też w wielu miejscach nie można było płacić.

Karty czy płacenie komórką są wygodne w spokojnych czasach. W razie poważnych problemów znacznie bezpieczniej jest posiadać gotówkę.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->