niedziela, 13 grudnia 2009

Przegląd finansowy 6-13 grudnia

Najważniejsze informacje:
  • Banki centralne w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii pozostawiły stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3579 i spadł o 12,85%

Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła o 2pp i wyniosła na koniec tygodnia 4,22%.
Trzymiesięczna stopa LIBOR  nie zmieniła się i wyniosła na koniec tygodnia 0,25%.

Złoty  tracił w tym tygodniu pod wpływem echa sytuacji w Dubaju i obniżenia ratingu Greckim obligacjom przez agencję Fitch. Inwestorzy czuli się zachęceni do wychodzenia z bardziej "ryzykownych" aktywów i „ucieczki w dolara”, który jest dla wielu z nich walutą kredytu - kurs euro spadł o 1,35% w porównaniu do poprzedniego piątku do poziomu 1,4655 USD. Przez cały tydzień słabło także złoto.  Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7436zł, dolar 2,8372zł, a euro 4,1473zł.

Przez cały tydzień złoto traciło do dolara i euro. Ruchy względem obu walut były synchroniczne zatem można przyjąć, że inwestorzy na fali obaw po zamieszaniu z Dubajem i ratingiem dla Grecji postanowili pozamykać niektóre spekulacyjne pozycje w surowcach. Osłabienie złotówki podziałało przy tym amortyzująco na kurs złota w naszej walucie. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3173,4zł/oz  wobec 3200,3zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 1116,00$/oz.

Pierwsze dni tygodnia przyniosły pogłębioną przecenę na rynku akcji. Inwestorzy zagraniczni zamykali swoje pozycje na naszej giełdzie dając się ponieść trendowi obaw związanemu z negatywnymi informacjami z Grecji. Dopiero w czwartek obserwowaliśmy stabilizację, a piątkowa sesja przyniosła nieśmiałą próbę odrabiania strat. Na koniec tygodnia WIG20 spadł o 4,7%, WIG o 3,4%, mWIG o 1%, a sWIG o 1,5%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->