poniedziałek, 22 listopada 2010

Fakty i mity o inwestowaniu w diamenty / brylanty - link


Znalazłem stronę o inwestowaniu w diamenty. Abstrahując od jej wiarygodności czy też celu biznesowego jej działania - pozwalam sobie przywołać znaleziony na niej artykuł, który wydał mi się interesujący. A wydał mi się on interesujący dlatego, że potwierdza sporo rzeczy, o których już wcześniej pisałem u siebie na blogu (tutaj i tutaj). 

Potwierdza mianowicie najważniejszą moją tezę - na inwestycjach w diamenty trzeba się znać. Nie jest to coś dostępnego dla przeciętnego detalicznego inwestora. Autor pisze między innymi:
"Łatwo jest kupić diament po zawyżonej cenie, ponieważ ceny diamentów nie są transparentne."
Poza tym nie jest to inwestycja dla zwykłych ludzi, nawet jeżeli dysponują już jakimś kapitałem. Bariera wejścia jest niemała:
"Ceny diamentów zawsze były i będą wysokie dla detalicznych odbiorców, gdyż obowiązuje zwyczajowo wysoka marża pośredników. Z drugiej zaś strony detaliczny odbiorca, inwestor indywidualny nie ma dostępu do diamentów inwestycyjnych w cenach hurtowych."
"Szeroki wybór diamentu pod inwestycję rozpocząć można od 100 tysięcy zł. (...) W diamenty można inwestować już od kwoty 50 tysięcy zł, jednak w takim przypadku pole manewru mamy ograniczone tylko do wybranych grup klejnotów."
Zwracałem także uwagę na płynność inwestycji alternatywnych w ogólności, a diamentów w szczególe. Potwierdza to także autor pisząc:
"(...) nie jest to tak płynna inwestycja, jak dowolny papier wartościowy, znajdujący nabywcę w przeciągu kilku minut. Nie jest to jednak inwestycja o tak niewielkiej płynności, jak nieruchomość w określonej lokalizacji. (...) Podobnie, jak w przypadku inwestycji w nieruchomości, aby sprzedać diament trzeba znaleźć na niego nabywcę gotowego zapłacić za niego cenę, która jest przez nas akceptowana. W niektórych przypadkach, ze względu na wysoką wartość klejnotu, będzie to kwestia pewnego czasu.
Na koniec jeszcze jedna uwaga dla napalonych: "Diament oprawiony w biżuterię, bez względu na jego parametry i certyfikat, nie będzie nigdy traktowany jako inwestycja."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->