czwartek, 21 lipca 2011

Arteus Capital - moje opinie

Przyglądałem się już różnym firmom oferującym produkty inwestycyjne polegające na lokowaniu w złoto. Analizowałem Amber Gold, BullionVault, GoldMoney, Auvesta. Tym razem trafiłem na firmę Arteus Capital, która postanowiłem przeanalizować według tych samych kryteriów co poprzednio.

Firma Arteus Capital GMBH zarejestrowana jest w Austrii (działa sądząc po stronie internetowej w Austrii, Polsce i na Węgrzech) i oferuje programy inwestycyjne polegające na zakupie złota i srebra. Firma oferuje sprzedaż metali szlachetnych i ich dostawę, a także programy oszczędnościowe, które polegają na zakupie metalu i jego magazynowaniu w wynajętych przez firmę skarbcach na terenie Austrii. Firma deklaruje także ofertę odkupu od swoich klientów. Oferowane przez firmę programy oszczędnościowe, są (według deklaracji na stronach internetowych) oparte o polisy ubezpieczenia na życie UNIQUA. Firma publikuje też na swojej stronie protokół z audytu przechowywanych w skarbach zasobów.

Wygląda to interesująco, ale jest też kilka minusów:
 • Ogólne warunki ubezpieczenia UNIQUA, o które oparte są produkty oszczędnościowe GOLD LIFE I GOLD LIFE PREMIUM są dostępne na stronie tylko po węgiersku.
 • Firma jest zarejestrowana w Austrii, co rodzi pewne ryzyka w przypadku sporów lub problemów.
 • W dostępnych na stronie ogólnych warunkach umowy jest kilka zapisów, które budzą wątpliwość - przykładowo:
  •  "ARTEUS ma prawo do odmowy realizacji któregokolwiek zamówienia bez uzasadnienia swojej decyzji" - nie jestem pewien czy tyczy się to także odkupu bo nie wynika to z umowy wprost, jeśli tak to istnieje ryzyko, że np. będzie problem z odsprzedaniem swoich metali szlachetnych.
  • "ARTEUS w oparciu o swoje Aktualne Ogłoszenia dostępne na stronie internetowej
   www.arteus-capital.com, ma prawo określić, po jakim kursie zamierza sprzedać
   Klientowi sztabki metali szlachetnych, w zależności od inwestowanej przez Klienta
   kwoty" - ponosimy ryzyko ustalania kursów wyłącznie wg widzimisię Arteus Capital, natomiast w przypadku odsprzedaży "cena zakupu określana jest na podstawie aktualnego
   cennika skupu ogłaszanego przez ARTEUS z pierwszego dnia roboczego banku Volksbank Austria", więc powiedzmy obiektywnie.
  • Istnieje coś takiego jak koszt Agio, który trzeba ponieść przy programie oszczędnościowym, "Klient zobowiązuje się do uiszczenia firmie ARTEUS jednorazowej opłaty w wysokości
   5% (słownie: pięć procent) łącznej kwoty transakcji, jako jednorazowego kosztu inwestycji – Agio." - 5% to niemało.
  • Za magazynowanie metalu ponosimy koszty - niestety nie udało mi się znaleźć na stronie wysokości tych opłat
 •  Jest dostępna informacja o kosztach transportu, ale np. nie jest jest już dostępny na stronie pełen cennik dotyczący przechowywania.
Podsumowując - jest to oferta zakupu i przechowywania złota alokowanego niesortowalnego (udział w puli metali szlachetnych), gdzie dodatkowo mamy zewnętrzny audyt przechowywanych metali i możliwość odbioru metalu fizycznego na terenie UE. Bardziej mi się podoba ta oferta niż np. Auvesta, mniej niż BullionVault czy GoldMoney. Poniżej tradycyjnie tabelka.

KryteriumArteus Capital
Informacje o firmieARTEUS CAPITAL GmbH
A-1100, Wiedeń, Wienerbergstraße 11/16a
Lokalizacja siedziby/jurysdykcjaAustria
ARTEUS CAPITAL GmbH

A-1100, Wiedeń,
Wienerbergstraße 11/16a

Tel.: +43 1 99460 6342
Fax: +43 1 99460 5000

Organ rejestrujący Holding: Sąd Gospodarczy w Wiedniu
Nr. rejestru: FN 333052 h

Organ rejestrujący: Magistrat der Stadt Wien
Nr. rej. handlowego: 107965F01/08
Nr. iden. Podatkowej (UID): ATU65188511
Wzór umowydostępny
Metale szlachetne w ofercieZłoto i srebro
Lokalizacje skarbcówAustria
Firma obsługująca skarbceDas Safe
Jawność danych o firmieBrak danych o strukturze właścicielskiej, znane nazwisko dyr. naczelnego (Dr. Zoltán Varga).
Dostępność danych audytowychdostępne publicznie dane audytowe
Formuła udziału w złocie alokowanymUdział w puli złota alokowanego niesortowalnego
Rejestracja sztaby- sztaba jest wtedy oddzielana od puli i przypisywana posiadaczowi indywidualnie w całości brak danych
Opcje dostawy fizycznejTak na terenie UE po poniesieniu kosztów transportu w wysokości 1% brutto ceny dostarczanej ilości Metali. Jednak nie mniej niż 35 EUR i nie więcej niż 50 EUR.
Formalności związane z założeniem kontaBrak szczegółowych informacji.

Możliwość handlu na platformieBrak - możliwość odsprzedaży do Arteus Capital
Możliwość "wpłaty" metalu fizycznegoPrawdopodobnie tak, ale brak szczegółów na stronie
Opłaty i kosztyBrak dostępnej publicznie tabeli opłat. jedynie informacja o koszcie transportu i wysokości Agio, brak informacji o istnieniu/braku innych kosztów.
Obsługiwane walutyPLN, EUR

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->