piątek, 5 sierpnia 2011

Lokaty bankowe w sierpniu 2011

Dosyć dawno nie przyglądałem się lokatom. Ostatnim razem był maj. Tymczasem w międzyczasie okazało się, że najprawdopodobniej w tej kadencji sejmu nie przejdzie pomysł rządu na utrącenie lokat antybelkowych. Jak w związku z tym podejść to zakładania lokat? czy długi czy krótki termin będzie lepszy? Ja sam mam ostatnio do lokat sentyment ambiwalentny. To znaczy zakładam raczej te krótkoterminowe - maksimum półroczne. Dzieje się tak mimo, że teoretycznie po pierwszym stycznia lokaty anty-belkowe pozostaną nieopodatkowane. Poza tym są przecież oferty gwarantujące oprocentowanie mimo zmiany przepisów. Cóż, po prostu wydaje mi się, że przed końcem tego roku chyba jeszcze RPP będzie podnosiła stopy procentowe. Poza tym, analizowanie oferty lokat staje się coraz bardziej zagmatwane i uciążliwe. Coraz więcej jest gwiazdek i haczyków. A to trzeba mieć konto, albo mamy pakiety z planem oszczędnościowym, albo mamy pakiety po trzy lokaty w jednej paczce. Jak tu cokolwiek można porównywać?

Spróbuję zatem wyciągnąć na wierzch ciekawostki warte bliższego przeanalizowania.

Ciekawą ofertę lokat internetowych proponuje neoBANK. Przykładowo lokata e-Codzienna bis na 4 miesiące daje 5,7% co po przeliczeniu belkowego jest równoważne 7,04% na zwykłej lokacie. Analogiczna lokata na 5 miesięcy daje 5,8% co jest równoważne 7,16% na zwykłej lokacie. Niestety (pisałem coś o haczykach i ofertach łączonych?) aby założyć lokatę musisz posiadać dowolny rachunek osobisty: neoKONTO, neoKONTO BANKOMATOWE lub neoKONTO PRESTIŻ.

Najlepsze oprocentowanie banki proponują oczywiście dla nowych środków i tak w Getin Banku mamy "Lokatę sierpnia", w Meritum Banku  "Lokatę powitalną", w Getinonline"Lokatę na start".

Z ciekawostek:
  • Idea Bank proponuje Lokatę Antyinflacyjną II gdzie oprocentowanie jest liczone jako inflacja z przedostatniego miesiąca + 1% marży (co implikuje rzecz jasna, że jest ono zmienne - na dziś dla 12 miesięcznej lokaty wynosi coś koło 5,2% co jest równoważne 6,58% na zwykłej lokacie, nie mamy tu jednak gwarancji na wypadek zmiany przepisów podatkowych).
  • Meritum Bank z kolei proponuje Lokatę z gwarancją na zmianę przepisów podatkowych na 12 miesięcy oprocentowaną nominalnie 5,52% co odpowiada 7,01% na zwykłej lokacie. Lokatę możemy założyć przez internet i na moje oko wygląda ona całkiem atrakcyjnie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->