sobota, 6 sierpnia 2011

Rating USA w dół

Standard & Poor's obniżył ocenę wiarygodności kredytowej USA z obecnego maksymalnego poziomu AAA do AA+. To pierwsze obniżenie oceny wiarygodności kredytowej USA w historii. Moody's i Fitch Ratings, utrzymały jeszcze dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie maksymalnego ratingu AAA.

Szykuje się po weekendzie mocne bujanie na walutach.
Swoją drogą nie wydaje się wam że agencje ratingowe i ich ogłaszane ratingi mają siłę sprawczą? Jeśli S&P "grozi" obniżeniem ratingu jeśli nie zostanie spełniony jakiś warunek uchwalanego kompromisu w sprawie długu - to czy nie jest to swego rodzaju szantaż? A potem obawa przed kryzysem związanym z obniżką ratingu staje się samospełniającą się przepowiednią. Coś tu jest mocno nie tak. na moje oko agencje ratingowe powinny opisywać rzeczywistość a nie próbować ją definiować i na nią wpływać.

PS. W ślad za powyższa informacją chińska agencja Xinhua napisała cytuję: "Chiny, które są największym wierzycielem jedynego supermocarstwa świata, mają wszelkie prawo, by domagać się od Stanów Zjednoczonych rozwiązania problemu ich długu strukturalnego i zagwarantowania bezpieczeństwa dolarowych aktywów Chin (...) Należy wprowadzić międzynarodowy nadzór nad amerykańskim dolarem. Rozwiązaniem może być także wprowadzenie nowej, stabilnej i pewnej waluty rezerw światowych, aby uniknąć spowodowania katastrofy przez jedno państwo"

Się dzieje...

PS2. Ciekawy komentarz dał Warren Buffet - cytuję za Pulsem Biznesu: - "Jeśli nic innego się nie stanie, to znaczy, jeśli inne czynniki nie ulegną zmianie, np. nie wypłyną nowe problemy w Europie, nie będzie to miało większego znaczenia. – Pomyślcie. USA według mojej wiedzy nie mają długów w innej walucie niż  dolar amerykański, którego mogą drukować do woli. Jeśli mówimy jednak o inflacji, to inna kwestia." Prawdziwe...

Co będzie w poniedziałek to się okaże.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->