środa, 5 września 2012

Jak bezpiecznie sprzedać złoto?

Zadano mi jakiś czas temu pytanie, w jaki sposób - bezpiecznie można sprzedać posiadane złoto. Pytanie nie jest trywialne bo w pierwszej kolejności należałoby zastanowić się co to znaczy "sprzedać bezpiecznie złoto"? Otóż "bezpiecznie" = bez ryzyka obrabowania, napadu, etc, ale także "bezpiecznie" = bez ryzyka, że stracimy nie wiadomo ile pieniędzy sprzedając po złej cenie.

Przy okazji warto pamiętać o tym, że cena będzie funkcją tego jak szybko chcemy sprzedać.

O samej sprzedaży złota pisałem już kilka lat temu tutaj - warto chyba jednak temat trochę odświeżyć.

A więc do rzeczy - po pierwsze wystrzegajmy się przygodnych kupców. Sprawdźmy cenę złota na stronie Narodowego Banku Polskiego i policzmy ile jest warte nasze złoto w tzw. cenie spot. Niestety musimy wziąć poprawkę na to, że prawdopodobnie nie uda nam się sprzedać go w cenie spot, tylko kilka procent niższej. Na takiej zasadzie działa cały rynek i niewiele możemy na to poradzić.

Problem z powyższym może pojawić się, jeżeli nie wiemy co mamy w ręku. Np dostaliśmy monetę co do której nie wiemy jak się nazywa. Tutaj z pomocą przyjdzie nam internet - na podstawie zdjęć zamieszczonych w sklepach internetowych ze złotem z łatwością możemy sprawdzić czym dysponujemy. W ostateczności zostaje wizyta w NBP.

Kiedy już wiemy ile nasze złoto jest teoretycznie warte możemy udać się spieniężyć.  Jeżeli bardzo się nam spieszy udajmy się do oddziału NBP gdzie dostaniemy gotówkę.

Jeżeli spieszy się nam mniej, a złoto kopiliśmy u porządnego dealera to możemy sprawdzić za jaką cenę odkupią od nas złoto które u nich nabyliśmy. Może się okazać, że cena będzie korzystniejsza niż w NBP.

Można ewentualnie poszukać w internecie innych firm kupujących złoto. Ja roboczo dzielę je na dwie grupy:
  • firmy handlujące - dealerzy złota, antykwariaty numizmatyczne - zapewne kupią od nas nasze złoto, ale nie sądzę aby cena była lepsza niż w NBP czy u dealera od którego kupiliśmy.
  • firmy skupujące - np. "GoldBuyers", "Cash for gold" - etc. Tudaj raczej na pewno dostaniemy dużo niższą cenę więc nie sądzę aby była to "bezpieczna sprzedaż" - raczej ścieżka dla desperatów
Zostają jeszcze lombardy i kantory - ceny tam są różne, czasem paskarskie, czasem uczciwe. 

Kluczem do podjęcia każdej decyzji czy gdzieś sprzedać złoto powinno być porównanie oferowanej ceny z tabelą cen skupu złota w NBP.

-->