środa, 19 września 2012

Stock Screener na investio.pl - recenzja

Zostałem niedawno zaproszony do przetestowania i zrecenzowania narzędzia Skanera Inwestycyjnego dostępnego na portalu investio.pl

Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że narzędzia tego typu służą do dokonywania szybkiego przeglądu spółek notowanych na parkiecie, w celu wyselekcjonowania grupy tych, które nas najbardziej interesują. Takiej selekcji/filtrowania dokonuje się za pomocą zestawu wskaźników analizy fundamentalnej lub parametrów opartych o wyniki finansowe, branżę, etc.

Stock Screener dostępny na portalu Investio daje nam do ręki szereg wskaźników analizy fundamentalnej, za pomocą których możemy filtrować interesujące nas spółki. Wskaźników jest dużo - porównywałem z takimi serwisami jak porównywarka na ingsecurities.pl czy serwis fundamentalna.net

W porównaniu z tymi dwoma korzystanie z investio pod pewnymi względami jest wygodniejsze. Po pierwsze wskaźników jest więcej niż w serwisie ING. Po drugie, dla każdego wskaźnika, który rozwiniemy sobie w lewym panelu od razu widzimy takie informacje jak rozkład, średnią, medianę, pierwszy i trzeci kwartyl. W ten sposób łatwiej nam od razu dobrać widełki poszukiwań.
Porównując liczbę wskaźników z serwisem fundamentalna.net stwierdzam, że nieco się różnią oba te serwisy, jeżeli chodzi o dobór wskaźników. Investio ma tu jednak przewagę, szczególnie jeżeli chodzi o wskaźniki płynności. Niestety jednak, części z tych, które są dostępne w innych serwisach po prostu mi tu zabrakło. Przykładowo bardzo chciałbym móc wyfiltrować tylko spółki płacące dywidendy (nie wspomnę już o stopie dywidendy). Zabrakło mi też prostego parametru jakim jest wartość przychodów, zysku netto i brutto, zysku operacyjnego i zysku na akcję. Brakowało mi także możliwości filtrowania wg. określonej branży. Zakładam, że jako że serwis jest w wersji beta to będzie się w tym kierunku tez rozwijał.

Przydatny byłby też parametr pozwalający filtrować spółki generujące dodatnie cash flow, ale tego chyba nikt ze znanych mi serwisów nie oferuje.

Drugim aspektem korzystania z serwisu jest ergonomia. 
Pod tym względem miałem trochę problemów z przyzwyczajeniem się do mechanizmu serwisu. Otóż funkcjonuje w nim podział na lewy i prawy panel. 

W lewym mamy listę wskaźników, a w prawym te, które wybraliśmy oraz listę wyselekcjonowanych spółek. Problem pojawia się kiedy chcemy wybrać bardzo wiele wskaźników o szerokich zakresach. Mamy wtedy w wąskim prawym panelu tabelkę, którą musimy przewijać i która się stronnicuje. Przydałoby się przynajmniej móc zwinąć lewy panel, nie mówiąc już o "klasycznej" tabeli ze wszystkimi wybranymi spółkami, na którą mogę nakładać filtry a potem wyeksportować np. do excela.

Podsumowując - Stock Screener na investio.pl to bardzo interesujące i rozwojowe narzędzie dające szerokie możliwości i duży wybór wskaźników. Ma wprawdzie pewne braki, jeżeli chodzi o zakres dostępnych danych i pewne aspekty interfejsu użytkownika, ale myślę, że będzie się ono rozwijało i  za niedługo dostaniemy do dyspozycji jeszcze kolejne funkcjonalności.-->