piątek, 12 października 2012

Do poczytania na weekend

Z kategorii linków do poczytania na weekend proponuje trzy artykuły z portalu ObserwatorFinansowy.pl

  1. Pierwszy dotyczy fałszowania statystyk na potrzeby rządowe - dobrze wiedzieć o tym aby bezkrytycznie nie podchodzić do różnych danych podawanych czy to przez polityków, czy przez niektórych analityków lub komentatorów: Kreatywni statystycy retuszują prawdziwy wzrost cen.
  2. W drugim artykule: Stuprocentowe rezerwy bez złota nie przestaną być puste autor analizuje dwa elementy obecnego systemu monetarnego - fiducjarność pieniądza i system rezerwy cząstkowej - oba prowadzące do pokusy aby w celu stymulacji gospodarki kreować pieniądz bez zaszytych endogennie w systemie ograniczeń.
  3. Trzeci artykuł: Szwajcarów od przybytku kapitału głowa boli - napisany przez (!) ucznia trzeciej klasy gimnazjum, na zaskakująco wysokim poziomie merytorycznym analizuje problemy z jakimi zmaga się Szwajcarski Bank Centralny w związku z nadmiernym napływem kapitału do Szwajcarii i jak bardzo ma ograniczone w tym zakresie pole działania. Gratulacje dla autora za wysoki poziom, którego nie powstydziłby się niejeden z "profesjonalistów".

Miłej lektury
-->