wtorek, 13 listopada 2012

Nowy bank wchodzi w lokaty - ale żeby od razu wojna depozytowa?

Drażnią mnie dziennikarze, którzy robią z igły widły. Już Puls Biznesu ogłosił wybuch nowej wojny depozytowej bo Polski Bank Przedsiębiorczości wszedł na rynek z nową lokatą dla klientów indywidualnych. Czyżby ktoś za ten artykuł zapłacił, żeby robić taki szum?

Bo prawda jest taka, że owszem PBP nie był obecny na rynku klientów indywidualnych, ale z zaproponowania im oferty lokatowej nie robiłbym takiego wydarzenia. 

Po pierwsze oferta odsetek jest zaledwie o kilka dziesiątych procent wyższa niż u konkurencji. Owszem np. na 3 miesiące dają 6,6%, a taki Meritum Bank daje 6%, ale czy ktoś policzył jaka to rzeczywiście jest różnica? Na 10000zł daje to 10,5zł brutto - niewiele. W przypadku lokat na 12 miesięcy dostajemy od PBP solidne 6,3% - podczas dy FMbank daje na lokacie WIBORplus 6,49% zmienne. Nawet mBank niedawno miał promocję z 6,5% na rok. 

Po drugie o żadnej wojnie depozytowej nie będzie mowy bo czeka nas seria obniżek stóp. Jedni będa obniżali wolniej, inni szybciej, ale generalnie będzie tak jak z wieloma innymi bankami, które z hukiem próbowąły wejść na rynek z podobną ofertą. Czar wkrótce pryśnie. 


Czy grozi nam w związku z tym wojna depozytowa? Nie sądzę.
-->