piątek, 7 lutego 2014

Darmowe konto osobiste - Meritum Bank

UPDATE czerwiec 2015 - promocja się skończyła, konto nie jest już darmowe. Zobacz tutaj.

Postanowiłem podzielić się z czytelnikami moimi doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem na prawdę darmowego konta osobistego.

Należałoby zacząć od tego, że jak już kiedyś wspominałem, od wielu lat jestem posiadaczem konta w mBanku. Ostatnie zmiany sprawiły niestety, że zacząłem rozglądać się za alternatywą, która miała spełniać jeden warunek - być za darmo. Denerwowało mnie bowiem, że muszę co miesiąc płacić mBankowi cztery złote za kartę do rachunku, którą używam raczej rzadko bo za wszystko płace kredytówką. W sumie dziś pociąłem już kartę z mBanku i przerzuciłem się w 100% na Meritum.

Po dłuższych poszukiwaniach na tapecie stanął wybór pomiędzy Alior Sync i Prostym Kontem Osobistym w Meritum Banku. Alior zachęcał np cashbackiem, ale cashback mnie w ogóle nie interesował więc nie był kryterium wyboru. Poza ty wkrótce cashback w Aliorze zniknie. Po drugie w Aliorze dostałbym kartę Mastercard, a jedną już miałem. W Meritum dają Visę. Po trzecie - nie przekonywały mnie i nie przekonują wszystkie te fajerwerki związane z PayPal i Facebook. Zwiększają moją niepewność co do bezpieczeństwa całego internetowego interfejsu. Swoją drogą sam intefrejs w Meritum Banku nawet bardziej mi się spodobał - mnie wodotrysków i większa przejrzystość - czyli to czego szukałem uciekając z mBanku.

Ostatnia rzecz, która finalnie przekonała mnie do Meritum Bnaku to fakt, że bank ten ma jeszcze placówki, w których w sytuacji awaryjnej mógłbym coś załatwić. W Alior Syncu, jestem zdany na infolonię albo internet.

Jeżeli chodzi o kartę - o czym wspomniałem - w Meritum Banku dostaje się darmową Visę Basic - ma ona tę cechę że nie ma funkcji zbliżeniowej (dla niektórych to zaleta). Mnie na tym specjalnie nie zależało. Ma ona jeszcze tę właściwość, że można nią zapłacić w internecie i podobno można skorzystać z jakiegoś pakietu zniżek (nie wiem nie korzystałem, nie specjalnie mnie to interesuje). Wypłaty tą kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe.

Samo zakładanie konta jest błyskawiczne. W moim przypadku działało to rzeczywiście jak w reklamie czyli około 15 minut. Przyznam się, że nie wierzyłem, bo sam kiedyś zakładałem konto w innym banku, gdzie też potwierdzało się tożsamość przelewem, ale wtedy trwało to cały dzień. W Meritum rzeczywiście wypełnienie formularza i potwierdzenie przelewem swojej tożsamości zajęło 15 minut i konto było założone.

Po założeniu konta można skorzystać z pierwszej promocyjnej lokaty na całkiem niezły procent (w tym momencie chyba jest to na 3 miesiące na 4%) co wydaje mi się całkiem fajnym bonusem.

Trochę w tym wszystkim zmęczyło mnie oczekiwanie na kartę, bo po tym 15 minutowym procesie zakładania konta, musiałem na nią wyczekać ponad dwa tygodnie. Wszystko to jednak z winy  poczty (bo listonosz chyba chorował).

Jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać zakładając konto w Meritum Banku. Mianowicie - przy wyborze sposobu autoryzacji transakcji należy wybrać SMS a nie token. Za token trzeba sporo zapłacić, a szczerze mówiąc SMSy są wygodniejsze. Miałem kiedyś token w innym banku i z radością przeszedłem na SMSy.

Tyle tytułem promocji - bo nie ukrywam, że podzielenie się moimi wrażeniami ma także wymiar promocyjny. Jeżeli zdecydujecie się założyć Proste Konto Osobiste w Meritum Banku i skorzystacie z podanego poniżej (i w różnych miejscach w treści wpisu) linku, a następnie będziecie z tego konta korzystać, to dzięki Wam otrzymam z tego tytułu 70zł. Chciałbym przy tym zastrzec, że nie polecałbym go gdybym nie był przekonany, że na tę chwilę (bo nie wiemy co będzie w przyszłości - wszystko może się zmienić) jest to chyba najsensowniejsze darmowe konto dostępne na rynku z darmową kartą i darmową wypłatą ze wszystkich bankomatów.

UPDATE czerwiec 2015 - promocja się skończyła, konto nie jest już darmowe. Zobacz tutaj.


-->