czwartek, 20 lutego 2014

Jeszcze trochę o ropie

W kontekście tego co pisałem w poprzednim wpisie na temat Peak Oil - otóż trzeba uważać, żeby nie dać się zwieść pozornie pozytywnym komunikatom medialnym na temat nowych odkryć złóż ropy.

Weźmy przykład z dnia dzisiejszego.
Rzeczpospolita donosi "Wielkie odkrycie na Sachalinie":
"Tak dużo ropy i gazu jeszcze na rosyjskim szelfie nie znaleziono. Gazprom dowiercił się u brzegów wyspy Sachalin do największego szelfowego złoża. I ma z tym problem.
Podmorskie złoże Południowo-Kiryńskie na Morzu Ochockim ocenione zostało na 464 mln ton ropy, 131 mln ton gazowego kondensatu i 682 mld m3 gazu - podała agencja Prime za gazetą Wiedomosti. To więcej, niż wynosi roczne wydobycie gazu w Rosji i blisko tyle, ile nasz sąsiad pompuje ropy."
Rozbierzmy to doniesienie na czynniki pierwsze.

Policzmy ile tak na prawdę jest tej ropy w złożu: 464 mln ton, przyjmując że 1 m sześc. ropy waży ok. 865 kg (tyle waży Urals, przyjmijmy dla uproszczenia,że tutaj będzie podobnie), to dostajemy  536.416.185 metrów sześciennych. Jeden metr sześcienny to tysiąc litrów, baryłka ropy ma 158 litrów, mamy więc 3.395.039.145 baryłek w złożu. Nie wiadomo ile z tego jest wydobywalne, ale załóżmy optymistycznie że wszystko. Na ile to wystarczy? Dzienne zapotrzebowanie świata na ropę to około 87-89 milionów baryłek, co oznacza, że wg. moich obliczeń ropy w złożu wystarczy na 38-39 dni światowego zużycia.

Dla porównania największe złoże w Arabii Saudyjskiej ma (albo miało) ponoć 71 miliardów baryłek ropy.

PS. Musiałem poprawić bo w pierwotnych obliczeniach się pomyliłem o trzy rzędy wielkości... nie zmienia to faktu, że różnica 15 dni a 39 może jest kolosalna, ale... zatrważająco mało istotna wobec skali tej liczby... co za różnica, czy największe odkryte na rosyjskim szelfie złoże wystarczy nam na dwa tygodnie czy na dwa miesiące skoro nam potrzeba ropy na dziesiątki lat!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->