wtorek, 4 lutego 2014

George Soros - Alchemia finansów - recenzja książki

Sięgnąłem niedawno po lekturę książki, którą czytałem już kiedyś wiele lat temu, na początku mojej przygody z rynkami finansowymi i inwestowaniem. Wtedy lektura tego była niedojrzała i naiwna. Dziś po kilkunastu latach postanowiłem przeczytać tę książkę bardziej świadomie - chodzi o "Alchemię finansów" Georga Sorosa.

O tym kim jest Soros nie będę się rozpisywał. Każdy znajdzie sobie na ten temat wystarczająco dużo informacji w sieci. Chciałbym się skupić tutaj na samej książce. 

Opisuje ona rozważania dotyczące lat osiemdziesiątych, ale interesujące w tym wszystkim jest to, w jaki sposób poruszone w niej kwestie nie straciły na aktualności. Czytając ją odkryłem, że choć autor pisze z perspektywy roku '85-'87 to problemy deficytów budżetowych, zadłużenia zagranicznego USA nadal nie zostały rozwiązane - ba! narosły. 

Jakże prawdziwe jest dziś zdanie z listopada 1986: "poświęca się gospodarkę realną celem utrzymania gospodarki finansowej. Ta fundamentalna niestabilność powoduje napięcia, które mogą znaleźć wyraz polityczny."

Soros próbuje zaprezentować w tej książce swoją teorię zwrotności. O ile na poziomie czysto opisowym to mu się udaje, to na poziomie empirycznym niestety leży. Sam z resztą się przyznaje do tego, że o ile filozoficznie teoria zwrotności nadaje się doi wyjaśniania zjawisk, to do predykcji nie bardzo. 

Są w książce fragmenty poświęcone tym zmaganiom z empirią rynków - dotyczą one eksperymentów inwestycyjnych w latach 1985-1987. Niestety są one mocno chaotyczne i nużące. Mimo to niektóre fragmenty bywają objawieniem. Bo są i takie, które niemal analogicznie odpowiadają dzisiejszym czasom. Są też i takie , które uświadamiają, że każdy jest omylny i pokazują na czym polega elastyczność przy podejmowaniu gry z rynkiem.

Próby zmagania się z teorią  i praktyką rynków finansowych, dla mnie dowodzą, że rynki są bardziej skomplikowane i chaotyczne, a każda próba ich zrozumienia pozostanie "alchemią".

Tytuł:"Alchemia finansów"
Autor:George Soros
Rok wydania: 1996
Wydawca:Znak
ISBN:83-7006-477-9

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->