piątek, 18 lipca 2014

Pierwsza upadłość SKOKu

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła, w związku z kiepską sytuacją finansową, decyzję o zawieszeniu działalności SKOK "Wspólnota" oraz o wystąpieniu o ogłoszenie upadłości kasy. Jak podaje Komisja:
"Konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynika z sytuacji ekonomiczno–finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego, a w szczególności z braku perspektyw ograniczenia narastania strat i poprawy sytuacji oraz z zawartych przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego wieloletnich, niekorzystnych dla SKOK „Wspólnota” umów powierzających istotne obszary działalności SKOK „Wspólnota” podmiotom zewnętrznym. Umowy były zawarte w sposób, który w praktyce istotnie ograniczał możliwość zmiany umów działaniami SKOK „Wspólnota”, zaś na zmianę lub przedterminowe rozwiązanie umów zarządca komisaryczny nie uzyskał zgody pozostałych stron umów."
Kasa przynosiła stałe straty i wciąż wykazywała ujemne fundusze własne, a przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF doprowadzono do połączenia SKOK „Wspólnota” z inną kasą z głęboko ujemnymi funduszami własnymi, co spotęgowało problemy. 

Zostało także do prokuratury złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze SKOK "Wspólnota".

Zawieszenie działalności i wniosek o upadłość stanowi podstawę to uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Tak więc klienci mają problem. Myślę też że nie jest to ostatnia taka sytuacja i jeszcze parę kas będzie musiało być zamkniętych, co niewątpliwie napsuje sporo nerwów klientom.


8 komentarzy :

Anonimowy  pisze...

A co z klientami,którzy mają zaciągnięty kredyt we Wspólnocie?
Czy taki kredyt przejmuje inna instytucja finansowa?czy może zdarzyć się,że kredyt zostanie wypowiedziany i trzeba będzie spłacić wszystko od razu?

Przegląd Finansowy pisze...

Z tego co wiem na temat prawa upadłościowego to majątek upadłej firmy (w tym przypadku SKOKu) przejmuje syndyk wraz z wierzytelnościami (czyli np. udzielonymi kredytami), które w takim wypadku będą spłacane do syndyka. Syndyk może taki portfel kredytów sprzedać jakiejś innej instytucji i wtedy zmieni się strona umowy do której należy go spłacać, ale nie sądzę aby syndyk czy ktokolwiek mógł kredyt wypowiedzieć tylko z tytułu upadłości wierzyciela. Arto też zerknąć tutaj: http://prawo-upadłościowe.pl/co-sie-wlasciwie-dzieje-gdy-upadlosc-oglosi-bank/

Anonimowy  pisze...

Dziś pracownik skok powiedział mi,że ryzyko wypowiedzenia umowy jest małe ale jest!Ponoć wszystkie banki mają podpisaną umowę,która stwierdza,że w razie upadku jakiegoś banku,kredyty tego banku są przejmowane przez inny bank i kredytobiorcy płacą dalej wg.harmonogramu-niestety skoki takiej umowy nie miały.
Kobieta stwierdziła,że prawdopodobnie trzeba będzie płacić kredyt na obecnych zasadach i tyle. Dziękuję za odpowiedź i link do strony.

Przegląd Finansowy pisze...

Powiem tak - jeśli w grę wchodzą duże pieniądze warto zastanowić się nad wizytą u prawnika i zainwestowaniem 100zł na tę okoliczność. Zapozna się z dokumentami i wyjaśni wszelkie wątpliwości. W zapewnienia "pani z okienka" bym nie wierzył bo poziom kompetencji obsługi "za ladą" w instytucjach finansowych (większości) pozostawia sporo do życzenia.

Anonimowy  pisze...

Dostałam pismo wystawione przez Zarządcę Komisarycznego SKOK,w którym jest napisane,że stosunki prawne łączące kasę i jej członków w zakresie udzielonych,kredytów i linii pożyczkowych nadal obowiązują.
Poza tym poprosiłam o komentarz prawnika,z linku podanego wyżej,który stwierdził że nie ma czego się obawiać w kwestii ewentualnego wypowiedzenia kredytu.Jeszcze raz dziękuję za pomoc i odpowiedzi!

Anonimowy  pisze...

n i bardzo dobrze ze go zamkneli, jest duzo skoków które sobie dobrze radza, a potem opinia o skokach jest negatywna, jestem fanem skoków bo sa super alterantywa dla banków. Moj skok to Skok Wołomin, który co jakis czas ma super oferte depozytowa, wiec radze wam zagladac na jego strone www. Aktualnie w skoku jest oferta Lokaty na 5 czyli z oprocentowanie juz od 5% lokata jest miesięczna i nieodnawialna a minimalny wkład to 10 tys. wiec jak macie oszczedności to zachecam. sam ją dziś otworzyłem i czekam az skonczy sie miesiac :)
Pozdrawiam
Luki

Anonimowy  pisze...

Potrzebuję zaświadczenie, że moje konto w SKOK Wspólnota zostało zamknięte- (warunek wypłaty kredytu hipotecznego). Niestety ani na miejscu w jednostce SKOK-u ani telefonicznie w centrali nie mogę nic załatwić. Słyszę, że mają zablokowany system i tyle. Jak najszybciej uzyskać takie zaświadczenie?

Anonimowy  pisze...

ja od dłuższego czasu jestem członkiem skoku wolomin i bardzo go sobie chwalę, niestety kiedy jakis skok upada to jest juz cala fala negatywnych opinii, ale tak nie powinno być, bo skoro jeden bank upada to co ludzie sie nagle boja chodzic do innych banków,? niee a czemu tak jest z skokami, tego nie rozumiem, zreszta zanim załozy sie lokate zawsze mozna poczytac w necie lub popytac znajomych jak to wygląda, tak jak pisalem chwale sobie skok wolomin, wszystko mają jawne jakies sprawozdania, a prezes skoku tez co jakis czas dostaje nagrode wiec to o czyms świadczy, zreszta teraz akurat maja niezła oferte na lokate ktora jest oprocentowana az 5,55% (Lokata Jubileuszowa) oprocentowanie stale na 3 miesiące, wiec polecam bo ja juz lokate załozyłem :)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->