środa, 13 sierpnia 2014

Deflacja w Polsce

Prasa donosi, że po raz pierwszy od 1972 roku mamy w Polsce deflację. Deflacja czyli spadek cen jest niewątpliwie korzystny dla oszczędzających bo realnie powoduje wzrost wartości ich portfeli. Korzystny jest także dla konsumentów którzy mogą kupować taniej. Jednak jak dowiemy się od szacowanych ekonomistów deflacja jest czymś złym. Dlaczego? Bo deflacja niszczy podstawowy interes banków czyli kredyt. Kiedy wartość pieniądza rośnie to spłacamy kredyt tańszym pieniądzem. Banki tego nie lubią. Nie lubią tego tez politycy ponieważ nie są wtedy w stanie spłacać zaciąganych długów tańszym i bardziej bezwartościowym pieniądzem. No to co teraz? Kto lubi deflacje- ręka do góry...

1 komentarz :

Anna pisze...

W końcu skorzystają osoby, którym taka pomoc może się faktycznie przydać. Jestem zadowolona widząc niższe ceny w sklepach, szczególnie, że płacimy za wiele produktów stanowczo za dużo.
Pozdrawiam

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->