czwartek, 25 września 2014

Ministerstwo Finansów obniża oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

Na stronie obligacjeskarbowe.pl dostępne są już listy emisyjne nowych serii obligacji oszczędnościowych, które będą emitowane w październiku. Niestety oprocentowanie spadnie. Ministerstwo argumentuje tę obniżkę faktem, że spada także oprocentowanie obligacji hurtowych.

Dostępne będą:
  • Obligacje 2−letnie o stałym oprocentowaniu DOS1016 o stopie odsetek 2,4% (dla DOS0916 było 2,6%)
  • Obligacje 3−letnie oszczędnościowe o zmiennej stopie procentowej TOZ1017 o stopie w pierwszym roku 2,6% później WIBOR6M (w przybliżeniu, dla serii wrześniowej TOZ0916 było to w pierwszym roku 2,8% a później tak samo oparcie się o WIBOR6M)
  • Obligacje 4−letnie indeksowane COI1018 o stopie 2,8% w pierwszym roku i marży 1,25% ponad inflację w kolejnych trzech latach (dla COI0918 było to odpowiednio 3,1% i 1,25%)
  • Obligacje 10−letnie o zmiennej stopie procentowej EDO1024 oprocentowane 3,3% w pierwszym roku i wg marży 1,5% ponad inflację w kolejnych latach (dla EDO0924 było to odpowiednio 3,6% i 1,5%)
Jak widać im dłuższy termin tym mniej się opłaca, bo marże po pierwszym roku są bardzo niskie i przy dłuższym terminie daje to efektywnie niższe oprocentowanie. 

Wygląda na to, że ci którzy kupili obligacje długoterminowe sprzedawane kilka lat temu przy wyższych marżach zrobili dobry interes. Ci którzy teraz zastanawiają się nad ulokowaniem kasy w obligacje skarbowe powinni albo się pospieszyć i kupić jeszcze emisję wrześniową, albo poszukać alternatywnej inwestycji.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->