sobota, 22 listopada 2014

Jak wybrać kantor internetowy

Osoby spłacające kredyty zaciągnięte w walucie, czy też po prostu chcące kupić walutę np. na wakacje, coraz częściej korzystają z usług kantorów internetowych. Jest ich dostępnych na rynku mnóstwo i dla kogoś kto chciałby skorzystać z ich oferty problemem może być samo podjęcie decyzji z usług którego skorzystać. Poniżej chciałbym przedstawić krótki przewodnik, który może pomóc ci dokonać wyboru.

Na początek - jakie mamy rodzaje "e-kantorów"

Sposobów wymiany walut w internecie jest kilka - warto wiedzieć jak działają różne podmioty, bo w zależności od celu możemy chcieć skorzystać z takiej czy innej opcji.

Mamy zatem model biznesowy, który nazywam "tradycyjny kantor przeniesiony do internetu" - polega to na tym, że jako dodatek do fizycznej placówki czy też sieci fizycznych kantorów, możemy wymienić też w tej samej "firmie" walutę przez internet.

Drugi model to "grupowa platforma zakupów waluty" - który polega na tym, że firma zbiera zlecenia zakupu walut od wielu klientów, którzy zarejestrowali się na jej portalu i później realizuje je na rynku walutowym. Dzięki temu udaje się obniżyć koszty bo zamiast wielu drobnych zleceń w systemie bankowym widnieje jedno duże, które czasem pozwala nawet negocjować cenę. Ten model może mieć zastosowanie dla kupujących walutę na potrzeby spłaty kredytów.

Trzeci model to "platforma wymiany między użytkownikami" - polega to na tym, że na takim portalu możemy składać zlecenia sprzedaży lub zakupu. Kiedy ktoś inny zobaczy nasze zlecenie i chciałby złożyć zlecenie przeciwstawne to dochodzi do transakcji. Taka giełda walutowa. Pozwala to kojarzyć sprzedających z kupującymi.

Przykłady każdego rodzaju podmiotów można znaleźć na liście kantorów internetowych dostępnej tutaj na blogu.

Jak odbywa się wymiana walut w kantorze online?

Zasadniczo w każdym z tych trzech opisanych powyżej modeli wymiana waluty odbywa się podobnie. Najpierw musimy zarejestrować się na stronie internetowej podając swoje dane osobowe i zawierając umowę. Później definiujemy rachunki bankowe z których będziemy wpłacać i na które będziemy wypłacać. Zwykle potwierdzenie dyspozycji odbywa się za pomocą kodów SMS.

Kiedy chcemy wymienić walutę musimy najpierw przelać środki na rachunek "kantoru", następnie składamy zlecenie kupna/sprzedaży i w zależności od tego w jakim modelu funkcjonuje nasza platforma czekamy krócej lub dłużej na jego realizację. Jak już zlecenie się wykona, to przelewamy nasze wymienione środki na inne konto np. walutowe w naszym banku. Koniec.

Przez ten czas kiedy nasze środki znajdują się na rachunkach w kantorze internetowym to podlegają one ryzyku, związanemu np. z upadłością kantoru. Warto pod tym kątem przeczytać regulamin czy nie ma tam jakiś zapisów z tym związanych.

Pamiętajmy, że kantory, czy platformy wymiany walut to nie banki (chyba, że zdarza się im być częścią banku, ale to wyjątki) - czasem działają na prawie polskim, czasem na zagranicznym, czasem w oparciu o zwykłą licencję kantorową, czasem w oparciu o inne przepisy. Nie obejmuje ich Bankowy Fundusz Gwarancyjny (z wyjątkiem kantorów będących częścią banku), zatem nasze pieniądze podlegają w nich większemu ryzyku.

Generalna zasada, której ja się trzymam jest taka, aby środki w kantorze trzymać jak najkrócej i natychmiast po zrealizowaniu zlecenia przelać je do banku.

Wyjątkiem od tej zasady może być kantor Alior Banku, czy też sytuacja kiedy chcemy korzystać z karty bankomatowej wydanej przez kantor - wtedy jednak warto byłoby przeanalizować zapisy umowy i ustalić gdzie w tym czasie są nasze pieniądze i czy są w jakiś sposób gwarantowane.

Do czego potrzebny - spłata rat czy wyjazd za granicę?

To do czego potrzebujemy wymienić pieniądze, może determinować to z jakiej platformy wymiany skorzystamy. Czy zależy nam na czasie, czy na kursie walutowym, a może będziemy wymieniać regularnie? A może są to duże kwoty i wolelibyśmy aby kantor był prowadzony przez bank (też takie są) a nie jako samodzielna firma? Odpowiedzmy sobie na takie pytania i po analizie ofert podejmijmy decyzję.

Generalnie dla spłacających kredyty może mieć większy sens korzystanie z platform wspólnego zakupu waluty. Osoby, które mają środki walutowe, które chciałyby sprzedać i wymienić na złotówki mogą zainteresować się platformami wymiany między użytkownikami bo tam prawdopodobnie dostaną dobry kurs. Jeśli ktoś chce jechać na wakacje to może rozważyć kantor, który daje kartę walutową do bankomatu.

W jakim banku są rachunki?

To z jakiego kantoru skorzystamy zależy też od tego jakie banki on obsługuje.  Chodzi o to, czy kantor ma rachunki w tym samym banku, w którym my. 

Co nam to daje? Na pewno większą szybkość bo przelew między naszym rachunkiem, a rachunkiem kantoru będzie błyskawiczny i zazwyczaj będziemy mogli składać zlecenie lub cieszyć się pieniędzmi w ciągu kilkunastu minut lub kilku godzin. Jeżeli rachunki byłyby w różnych bankach to przelew może iść nawet trzy dni.

Do tego dochodzą koszty - przelewy między rachunkami w tym samym banku są zwykle bezpłatne - sprawdźmy to w tabeli opłat i prowizji zarówno w naszym banku, jak i w tym kantorze, z którego usług chcemy skorzystać.

Czy będziemy potrzebowali gotówki?

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ niektóre kantory (np. Alior Banku czy Cinkciarz) dają możliwość wyrobienia sobie karty bankomatowej do rachunku w kantorze. Są też takie, które dają możliwość fizycznego odebrania gotówki (na pewno ten Aliorowy i platforma e-kantorpolski.pl). Są też takie, które przyślą nam gotówkę kurierem do domu albo umożliwiają odbiór wymienionej sumy w kantorze w placówce (np. e-kantorwalutowy.pl).

A może karta walutowa?

No właśnie - jeśli chcemy korzystać z waluty za granicą, to warto się zastanowić nad kartą walutową do bankomatu i płatności. Może nam to obniżyć koszty, które ponieślibyśmy na wypłatach gotówki z bankomatów posługując się polską karta. Są kantory, które mają taki element swojej oferty.

Automatyzacja?

Jest jeszcze jeden aspekt sprawy, który mogą brać pod uwagę spłacający kredyty walutowe. Niektóre platformy dają możliwość definiowania automatycznych zleceń, które możemy ustawić tak aby przypadały wtedy kiedy przypada płatność naszych rat. Nie korzystałem z tego nigdy, sam wolę kontrolować to co spłacam i pilnować czy spłata raty się pobrała, ale może to być przydatne. Nie wiem - jest taka możliwość, może warto się zastanowić czy chcemy z niej korzystać.

Kursy walutowe i spread.

Na koniec warto przeanalizować które kantory dają najlepsze kursy i maja najniższy spread. Dlaczego na końcu a nie na początku? Bo wbrew pozorom różnice są obecnie niewielkie. Znacznie większą wartość dodaną daje nam obsługa rachunku w tym samym banku niż jeden grosz różnicy na spreadzie (chyba, że mówimy o na prawdę dużych kwotach. W tym calu warto skorzystać z porównywarki kantorównp. kurencja.com albo strefawalut.pl

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam wybrać e-kantor dla siebie. Listę wszystkich znanych mi kantorów internetowych umieściłem na blogu pod adresem: http://kantory.przeglad-finansowy.pl/ zapraszam do korzystania.

20 komentarzy :

Anonimowy  pisze...

Witam,
przez przypadek trafiłam na ten artykuł. Korzystałam z kilku kantorów internetowych, każdy ma swoje plusy ;) Od jakiegoś czasu wymieniam waluty na platformie trejdoo - jak na razie nie mam zastrzeżeń.

Anonimowy  pisze...

Znaczy generalnie przy wyborze kantoru internetowego trzeba pamiętać w sumie o paru rzeczach:
1. Bezpieczeństwo- tylko bezpieczny kantor jest w stanie nam zapewnić bezstresową i bezproblemową transakcję.
2. Kurs walut- przecież nie chcemy wybierać kantoru który ma kurs jak kantor stacjonarny w naszym mieście..
3. Szybkość przelewu- to jest niestety czasami problem przy niektórych kantorach. Niestety, dlatego często zmieniałem kantory.

Spojrzałem dzisiaj w Katowicach na kurs euro, no według mnie porażka 4,04. Ja rozumiem lekkie zawachanie ale taka przepaść?
Spójrzcie tutaj: http://www.kantor.pl/kursy-walut Kurs euro na dzisiaj: 12 marzec 2015- ponad 4.11 czyli nie jest tak źle.
Porównując 4,04 z 4.11 to naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać bo przy większych transakcjach można stracić naprawdę pokaźną gotówkę.

Anonimowy  pisze...

Kantory internetowe to znak naszych czasów. Od kilku lat kupuję głównie w sklepach internetowych więc przed wymianą waluty w kantorze internetowym nie mam żadnych obaw. Oczywiście dla wygody psychicznej można wymieniać tylko w tych znanych, na przykład Cinkciarz albo Korzystnie.pl.

Anonimowy  pisze...

Tak jak napisałeś. Kantorów online jest wiele i kilka ma mocne marki, ale mimo wszystko też trzymam jak najkrócej pieniądze u w sumie to "pośrednika". Warto też porównać z którym kantorem zaoszczędzimy najwięcej: http://iminno.com/walutomat-czy-cinkciarz-pl-wymiana-waluty/ bo różnice w ofertach wydają się małe, ale przy przewalutowaniu większych kwot mogą to być duże oszczędności.

Unknown pisze...


Ja zaufałem Pewnemu Kantorowi i się nie zawiodłem. Najlepszy spread i najkorzystniejsze warunki na rynku ma Pewny Kantor. Korzystam z jego usług już któryś raz z kolei i za każdym razem na plus

kantory w krakowie pisze...

Trzeba się dokładnie wczytywać w kursy, gdy ktoś ma duże kwoty do wymiany na pewno poczuje różnicę. Jeśli ktoś często robi zakupy w zagranicznych sklepach online dobrym rozwiązaniem faktycznie może być karta walutowa albo rachunek w obcej walucie. Pamiętajcie też o czytaniu regulaminów, to zawsze dobry pomysł.

Anonimowy  pisze...

W Amronet.pl mają bardzo dobrą cenę kursu. Jeśli wymienia się większą kwotę to można negocjować cene ;) u konkurencji tego nie ma.

Łatwe oszczędzanie pisze...

Teraz w niektórych kontach bankowych można całkiem korzystnie przewalutować pieniądze tylko trzeba śledzić kurs w chwili gdy jest najkorzystniejszy wymienić.

...inaczej pisze...

Większość ma te same kursy, ja ostrzegam przed Cinkciarzem. Maja bardzo rozbudowany interfejs, słaba czytelnośc tego co sie robi. Mozna sie pomylić i zamiast kupić to sprzedajesz. Potem wliczają kary i potracają z innych płatności - BARDZO NIEPROFESJONALNE ZACHOWANIE. Jesli chcesz zaoszczędzić sobie nerwów wybierz inny kantor - MNIEJ PAZERNY.

Anonimowy  pisze...

Dobrym wyborem jest Amronet.pl
Korzystam od bardzo dawna i jestem zadowolony. Obsługują wszystkie banki.

Anonimowy  pisze...

Również słyszałam o Amronet ale jednak korzystam z wymieniaj.pl Moim zdaniem mają o wiele korzystniejsze przeliczniki.

Anonimowy  pisze...

Ja również przedkładam internetowykantor ponad stacjonarne budki. Ale artykuł cenny bo podaje duzo wiedzy i wskazówek. Z przyjemnością przeczytałem bo już nie zamierzam wracać do tradycjnej wymiany waluty. Bardzo ciekawe, dzięki jeszcze raz :)

Unknown pisze...

Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.

Anonimowy  pisze...

nie ufam firmom quasi finansowym, których kapitał zakłądowy to 5tys zł. dlatego pieniadze wymieniam w banku tutaj: kantor.aliorbank.pl

Hola pisze...

Uważam, że to dobrze że kantory wirtualne są, to przecież relana konkurencja dla banków, które póki co zarabiały bardzo dużo na swoich klientach. Warto wybrać jak wszędzie - taki, który jest tani i solidny, bo jednak wpłacamy pieniążki. Korzystałem kiedyś z walutomat.pl i nie mam uwag. Chociaż w necie jest ich dużo więcej, więc nie będę nikomu sugerował. Na porównywarce kantorbox.pl macie kilka stron opisanych wg różnych kryteriów (kapitał zakładowy, opinie użytkowników i cena jest chyba najważniejasza!)

Mateusz ubezpieczamy-auto.pl pisze...

Ja np,: wymieniam w kantorze online swojego banku, śledzę w której godzinie przewalutowanie będzie najkorzystniejsze i wtedy działam.

Cryptocurrency signals pisze...

Trochę tych kantorów internetowych się namnożyło ostatnio. Ja mam zaufanie do firmy Amronet ze strony www.amronet.pl. Oni już na rynku działają dłuższy czas, nie powstali na fali popularności tego typu kantorów. Można w szybki sposób przelać pieniądze, wymienić, i powrotem przetransferować na swoje konto.

Samuś pisze...

Cinkciarz nie wzbudza mojego zaufania, zresztą po raz kolejny ma bardzo duże opóźnienia w transakcjach: http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/cinkciarz-opoznienia-w-realizacji-transakcji,633933.html. Moim zdaniem https://ekantor.pl/ jest lepszą alternatywą.

Przegląd Finansowy pisze...

A niby dlaczego ten akurat lepszą niż dziesiątki innych? Ja bym był daleki od wzbudzania paniki.

Przegląd Finansowy pisze...

Ze względu na pojawianie się pod tym wpisem komentarzy będących wpisami promocyjnymi komentarze zamykam.

-->