czwartek, 19 marca 2015

Czy pomagać członkom SKOKów?

Przez jakiś czas po gwałtownym skoku kursu franka szwajcarskiego toczyła się w mediach dyskusja czy osobom posiadającym kredyty frankowe należy się jakakolwiek pomoc. Z komentarzy pod moim wpisem na ten temat, jak również z sondaży w prasie wyłania się obraz taki, że jedyne na co mogliby i powinni liczyć zakredytowani we frankach to kopniak w tylną część ciała.

W międzyczasie wypłynęła na światło dzienne inna afera, która tliła się podskórnie już przez długie lata. Chodzi o SKOKi, z systemu których różnymi kanałami wyprowadzono grube miliardy złotych. Nie stało się to bez powodu, nadzór nad SKOKami sprawowała wcześniej Kasa Krajowa - to tak jakby samemu się kontrolować. To nie mogło być skuteczne i nie było. Rzecz w tym, że za sprawą tego braku nadzoru kasy popłynęły i teraz część z nich jest w kłopotach. Kłopoty te doświadczają członków, którzy ulokowali tam oszczędności. W przypadku upadłości kasy tracą oni swoje udziały i wszystkie oszczędności ponad to co zagwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Już podnoszą się głosy, że ci "biedni ludzie" potracą w ten sposób oszczędności życia, że afera większa niż Amber Gold i w ogóle, jak to możliwe, żeby tracili wkłady członkowskie. Za chwilę pewnie (mamy kampanię wyborczą), któryś z polityków wpadnie na genialny pomysł "ratowania członków SKOKów". 

Jakie jest moje zdanie? Uważam, że powinniśmy być konsekwentni (o co niestety w naszym kraju trudno). Jeżeli mówimy, że pomoc się nie należy jednej czy drugiej grupie, to trzeciej tak samo też nie należy pomagać. Bo niby dlaczego? Tak samo czytali umowy i powinni byli mieć świadomość ryzyka. A że uwierzyli w zapewnienia, że 100% polski kapitał uchroni ich od bankructwa... cóż, frankowicze też wierzyli.

C co wy sądzicie na ten temat? Ratować członków skoków? Czy państwo powinno im pomagać? A jeżeli tak to dlaczego?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->