czwartek, 26 marca 2015

Kredyt hipoteczny – pytania i odpowiedzi

Życie we własnym lokum kusi wielu Polaków. W zdecydowanej większości nie stać nas jednak, bez odpowiedniej pomocy finansowej, na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Dlatego też kredyty hipotecznie nieustannie cieszą się sporą popularnością wśród klientów banków. Zastanawiasz się na wzięciem kredytu na mieszkanie, ale nie masz pojęcia o jego funkcjonowaniu? Zobacz najczęściej zadawane przez Polaków pytania dotyczącego tego produktu finansowego wraz z odpowiedziami.Banki nie mogą narzekać na brak klientów, chętnych do otrzymania wysokiego kredytu hipotecznego. Jeszcze więcej osób byłaby gotowa złożyć do banku wniosek o przyznanie takowego zobowiązania, ale na przeszkodzie stoi brak wiedzy dotyczący tego produktu finansowego. Jakie pytania odnośnie kredytów hipotecznych padają z ust Polaków najczęściej?

Na co konkretnie przeznaczony jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest tego typu produktem oferowanym przez bank, który jasno określa cel wzięcia tak wysokiej pożyczki. Pieniądze pochodzące z tego zobowiązania finansowego mogą być przeznaczone tylko na zakup własnego lokum lub jego budowę (czy budowlane wykończenie). Kredyt hipoteczny przeznaczony jest również dla osób, które mają zamiar dokonać zakupu samej działki budowlanej, a także dla chcących przeprowadzić generalny remont istniejącej już nieruchomości.

Który kredyt hipoteczny jest najlepszy?
To pytanie należy do grupy tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rynek bankowy jest dość płynny i oferty poszczególnych marek zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Różne banki oferują inne możliwości i od nas samych zależy to, na które z nich się zdecydujemy. Warto więc przeanalizować wcześniej oferty kredytów hipotecznych, korzystając chociażby z porównywarek internetowych, takich jak ta: http://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/.

Czy muszę mieć wkład własny?
Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Banki bardzo często wymagają od swoich klientów wkładu własnego w wysokości 10-20% całej potrzebnej do zakupu nieruchomości kwoty. Nie brak na rynku jednak ofert, które rezygnują z tego wymogu i decydują się na wręczenie całości sumy, jaka ma być przeznaczona na kupno domu lub mieszkania. Wszystko zależy oczywiście od danej oferty.

Raty równe czy malejące?
Równe raty kredytu oznaczają, że przez cały czas trwania umowy z bankiem, klient będzie spłacał każdego miesiąca transze o takiej samej wartości. Raty malejące są zdecydowanie wyższe na początku spłacania kredytu, ale z czasem ich wysokość zacznie systematycznie spadać. O tym, które rozwiązanie jest lepsze, decyduje indywidualna sytuacja każdego klienta. Jeśli nie może on sobie pozwolić na zbyt duże wydatki na początku okresu kredytowania, powinien on zdecydować się na kredyt w ratach równych.

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?
Otrzymanie kredytu hipotecznego kosztuje (bank musi przecież zarobić na swoim produkcie finansowym). Oprócz samego oprocentowania, klient musi pokryć również koszty prowizji bankowych, opłat notarialnych oraz wszelkiego rodzaju ubezpieczeń.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl
Autor: W. Chentkiewicz

Disclosure:  Powyższy tekst stanowi artykuł sponsorowany i nie jest tekstem mojego autorstwa. Za opublikowanie na blogu powyższego tekstu otrzymam wynagrodzenie.
-->