niedziela, 9 sierpnia 2015

Krugerrand - historia najsłynniejszej monety bulionowej

Republika Południowej Afryki posiada niemal 40% światowych zasobów złota w złożach. Od czasu jego odkrycia w 1873 roku wydobycie złota stało się motorem napędowym gospodarki tego regionu, który pod przywództwem Paula Krugera uzyskał na krótko niepodległość. RPA uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1961 roku, a w 1967 roku postanowiono zrobić coś, dzięki czemu wizerunek Paula Krugera stał się bliższy posiadaczom złota na całym świecie.

3 czerwca 1967 roku Mennica Południowoafrykańska wybiła pierwszego Krugerranda - złotą monetę, której nazwa wzięta została właśnie od nazwiska Paula Krugera. Wybita z 22 karatowego stopu złota moneta, zawierająca jedną uncję czystego kruszcu miała być, w założeniu, sposobem na upowszechnienie posiadania złota przez zwykłych obywateli. Co niezwykłe jak na monetę bulionową, Krugerrand otrzymał status legalnego środka płatniczego w RPA. Na monecie nie wybito jednak żadnej wartości poza informację, że jest to jedna uncja złota. Miało to pewne znaczenie dla sukcesu Krugerranda jako monety bullionowej w USA. Otóż jako legalny środek płatniczy obywatele USA mogli posiadać złote Krugerrandy jako monety obiegowe RPA pomimo tego, że do 1977 obowiązywał zakaz posiadania złota wprowadzony przez Executive Order 6102.

Złoto, z którego produkowane są Krugerrandy, dostarczane jest przez Rand Refinery i pochodzi z wydobycia z regionu Witwatersrand.

Skala jego produkcji zmieniała się. Początkowo wybijano około 40 tysięcy sztuk rocznie.  W 1970 roku wybito ponad 200 tysięcy monet, w 1974 wyprodukowano ich ponad milion, a pomiędzy 1974 a 1978 około sześć milionów.

Do 1980 roku ponad 90% rynku światowego złotych monet stanowiły właśnie Krugerrandy. Sukces tej monety, a także sankcje nałożone na RPA ze względu na politykę apartheidu (w 1984 roku kongres USA zakazał importu Krugerrandów do Stanów), sprawiły że pojawiły się takie monety jak Amerykański Złoty Orzeł, czy kanadyjski Liść Klonowy.


Parametry jedno uncjowego Krugerranda to:
  • średnica 32,77mm
  • grubość 2,84mm
  • waga 33,930g

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->