czwartek, 19 listopada 2015

Państwowe spółki dywidendowe - typy na 2016

Rząd w poszukiwaniu dodatkowych dochodów do budżetu zamierza zabrać się za wyciskanie z gotówki państwowych spółek. Premier Szydło już ogłosiła w expose, że z dywidend rząd zamierza pozyskać miliard złotych więcej. 

Może zatem jest jakimś sposobem inwestowanie w te spółki pod kątem przyszłych wypłat z dywidendy? Zobaczmy co możemy tu znaleźć.

Pierwszym typem jest PKO BP, które nie wypłacało dywidendy za 2014 rok (po zaleceniach KNF). Należy też zauważyć, że PKO jest w rejonie dołka z 2012 roku, do poziomu około 25 zł (okolice dołka z 2011 roku) zostało jedynie 4 zł a tam znajduje się właśnie 61,8% zniesienia wzrostu, który trwał od lutego 2009 do lutego 2014. Okolice 24-25 zl to też 38,2% zniesienia spadków z fali 2007-2009. Ja bym tą spółkę obserwował czy zacznie na poziomie 24-25 złotych uklepywać sobie podwójne dno.

Zastanawiam się nad PZU. Spółka wypłaciła w zeszłym roku wypłaciła dywidendę przy stopie 7,09%. Moje wątpliwości wzbudza poziom w jakim PZU będzie wydawać pieniądze na akwizycje banków. realizacja projektu "repolonizacji banków" była wiele razy podnoszona przez PiS a wczoraj Wojciech Jasiński przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych potwierdził jeszcze raz wizję "ścieżki udomowienia polskiego sektora bankowego". Technicznie kurs naruszył górne ograniczenie kanału spadkowego odbijając się od poziomu 373zł gdzie znajduje się 38,2% zniesienia fali wzrostów z lat 2012-2015. Obserwowałbym tę spółkę na razie.

Kolejną spółką jest PGNiG.  W ubiegłym roku wydojono spółkę z 40% zysków, co dało stopę dywidendy około 3%. Spółka jest w długoterminowym kanale wzrostowym, ale do dolnego ograniczenia tego kanału ma jeszcze sporo przestrzeni do spadku. Obserwowałbym jej zachowanie w okolicach poziomu 5-4,88zł kiedy dojdzie do okolic poprzedniego oporu pokonanego w marcu 2014 roku, który jest jednocześnie poziomem szczytu z października 2007. 

Spółki energetyczne sobie bym darował. PGE generuje straty, a Tauron, Enea i Energa będą prawdopodobnie przymuszane do kupowania kopalń i inwestycji w moce wytwórcze co skutecznie zje wszelkie szanse na zysk.

Jakimś typem może być Polski Holding Nieruchomości, który za ubiegły rok wypłacił 42 mln dywidendy (stopa dywidendy wyniosła 5,65%). Wyniki za Q3 były lepsze niż oczekiwania, a dodatkowo technicznie spółka rodzi tez pewne nadzieje. Kurs odbił się od poziomu 18,12 zł i uformował duża formację podwójnego dnia widoczną na wykresie tygodniowym. Przebicie poziomu 20-21zł (gdzie znajduje się 23,6% zniesienia spadków z pierwszej połowy 2014 roku) mogłoby stanowić potwierdzenie wzrostów.

Obserwowałbym też GPW, która za ubiegły rok wypłaciła dywidendę na poziomie 4,93%. Wskaźniki techniczne na wykresie tygodniowym dają nadzieję na to, że obecna fala spadkowa może się powoli wyczerpać i  w okolicach 38-40zł mogłyby pojawić się symptomy odbicia. 

Kolejnym typem jest KGHM. Tutaj też mamy regularne wypłaty dywidendy. Dodatkowo kurs już raz odbił się od poziomu około 70zł (61,8% zniesienia wzrostu z lat 2008-2012 i dołek z 2011). Obserwowałbym czy uda się kolejne odbicie od tego poziomu. Kolejny opór sytuuje się wg. mnie około 65zł gdzie jest 61,8% zniesienia fali wzrostów z lat 2002-2012.

Na koniec mamy PKN Orlen. Dywidenda dla Skarbu Państwa za zeszły rok wyniosła 194 mln zł, a nie był to cały zysk netto. Skarb Państwa ma więc pole do popisu jeśli chodzi o podniesienie dywidendy . Jednocześnie technicznie kurs odbił się od poziomu 61,5zl co jest tuż ponad 50% ostatniej fali wzrostu i jednocześnie tuż ponad poziomem podwójnego szczytu z przełomu 2005-2006. Powyższe rozważania nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Autor nie jest profesjonalistą i każdy czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własne ryzyko.
3 komentarze :

ZacznijZarabiac pisze...

Dzisiejsza sesja maskra dla osob ktore maja akcje KGHM i ENERGA smutne jest to ze politycy maja taki wplyw na GPW

Przegląd Finansowy pisze...

Jeżeli chodzi o kgh - to ja dalej jestem zdania, że do 70zł jeszcze miejsce ma, nawet 65 mnie nie zaskoczy. Z tych poziomów może być szansa odbicia.

Energa jest w locie koszącym od kwietnia - z resztą wszystkie spółki energetyczne są podatne na politykę nie tylko w kwestii wyciskania dywidendy, ale co gorsza angażowania ich do nie do końca rentownych projektów (ratowanie kopalń)

Longina pisze...

Politycy nie mają bezpośredniego wpływu na giełdę, ale potrafią sprawnie manipulować wydarzeniami, które wpływają na aktualną wartość pojedyńczych akcji. Smutne, lecz prawdziwe

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->