środa, 11 listopada 2015

Czego oczekiwać od biura nieruchomości?

Kupując mieszkanie czy dom, można samodzielnie przejść przez cały proces wyszukiwania ofert i zawierania transakcji. Można też zdać się na specjalistów (albo "specjalistów" zależy na kogo trafimy). Co do ich kompetencji krążą różne opinie. Ja mam doświadczenia takie, że jak bym teraz szukał mieszkania do zakupu to pewnie wszystko bym już przeprowadził sam. Natomiast jeżeli ktoś nigdy nie załatwiał formalności albo nie ma czasu to może rozważyć skorzystanie z usług biura. Czasem jest też tak, że dana oferta jest dostępna tylko przez biuro więc koniec końców jesteśmy na nie w jakiś sposób skazani. Ale czego należy od biura nieruchomości oczekiwać?

W takich miastach jak Kraków, Poznań Wrocław czy Warszawa, które są bardzo dynamicznym rynkiem nieruchomości, na którym ciągle przybywa osób zainteresowanych zakupem lub wynajmem, biura nie troszczą się jakoś specjalnie o klientów, szczególnie jeśli chodzi o wynajem. Szczególnie, że jest wielu klientów, którzy właśnie przyjechali do dużego miasta i nie orientują się w lokalnym rynku mieszkań. Jest to problem - tym bardziej więc trzeba wiedzieć czego jako klienci mamy prawo oczekiwać od biura pośrednictwa.

Specjalizacja biur nieruchomości

Warto na początek zwrócić uwagę czy biuro, do którego chcemy się zwrócić operuje ofertami z całej Polski, czy z konkretnego regionu. Oczywiście najlepiej wybierać biura lokalne. Znają one dobrze rynek, tak więc naprawdę przynajmniej mamy pewność, że nasz pośrednik wie, co sprzedaje. A takiej gwarancji nie daje nam każde, a szczególnie duże biuro nieruchomości.

Jasne zasady współpracy

biuro powinno nam przedstawić jasne zasady współpracy. Powinniśmy móc przeczytać wcześniej umowę jaką z nim podpiszemy (nie na kolanie przed blokiem, ale na spokojnie). Powinniśmy dowiedzieć się za co zapłacimy, do czego będzie zobowiązane biuro w ramach stawki, którą od nas zainkasuje, a czego dla nas nie zrobi i nie załatwi. Powinniśmy także wystrzegać się wszelkich klauzul "wyłącznościowych".

Ustalenie oczekiwań

Kiedy podejmujemy rozmowę z Biurem jego pracownik powinien nas wypytać o nasze oczekiwania. Informacja o tym czego szukamy pozwoli mu lepiej znaleźć dla nas interesująca ofertę. Najlepiej jeszcze, jeżeli rozmawiając z nami wyjaśni nam jak nasze oczekiwania mają się do realiów rynku, czy się wzajemnie nie wykluczają i czy takie nieruchomości jakich byśmy szukali da się znaleźć w interesujących nas dzielnicach. Brak takiej rozmowy wskazuje, że prawdopodobnie zostanie nam zaserwowanych klika ofert, które wprawdzie mniej więcej pasują do naszych oczekiwań ale niespecjalnie dowiemy się dlaczego ta a nie inne zostały nam zaproponowane.

Informacja o sytuacji

Przychodząc już na spotkanie z pośrednikiem nieruchomości, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy przed pokazaniem nam mieszkań, domów czy lokali użytkowych poinformuje nas jaka jest w danym momencie sytuacja na rynku. To niewątpliwie świadczy o profesjonalizmie i uczciwym podejściu do klienta.

Dossier nieruchomości

Profesjonalne biura obrotu nieruchomościami na zachodzie przygotowują na temat sprzedawanego mieszkania, czy domu całe dossier opisujące dana nieruchomość, jej położenie, dzielnicę, w której się znajduje, odległości do sklepów, szkół czy komunikacji miejskiej. Polskie biura często zamieszczają takie opisy na stronach internetowych, ale z ich rzetelnością bywa różnie. Szczególnie kiepsko jest jeżeli chodzi o opisanie dzielnicy w której jest położona nieruchomość i odległości do różnych punktów infrastruktury. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy biuro, z którego usług chcemy korzystać rzetelnie podchodzi do tych spraw - oszczędzi nam to potem czasu na jeżdżenie i oglądanie czegoś, co okazuje się czymś zupełnie odbiegającym od opisu.

Umowa i dokumenty zakupu

Biuro nieruchomości powinno nam też zaoferować pomoc w skompletowaniu dokumentów. Pracownik biura powinien pomóc nam zweryfikować stan prawny nieruchomości, a także poinstruować jakie dokumenty i formalności są potrzebne do zawarcia transakcji. Podsumowując - powinien nas poinformować czego dokładnie potrzebujemy i jak to zdobyć. powinien także za nas podjąć pewne czynności aby zweryfikować status nieruchomości, czy też wiedząc np. że sprzedający prowadzi działalność gospodarczą, zwrócić nam uwagę na aspekty prawne zakupu od takiego kontrahenta.

Bardzo ważnym aspektem każdej transakcji związanej z nieruchomościami jest umowa. Dlatego powinniśmy oczekiwać, że pośrednik z biura nieruchomości odpowie na każde nasze pytanie związane z umową, oraz – nieproszony – wyjaśni nam ogólny zarys warunków. W razie konieczności powinien przygotować dla nas także np. wzór umowy przedwstępnej. Pracownik powinien też wyjaśnić aspekty prawne związane z zawarciem umowy przedwstępnej, ryzyka i konsekwencje jej zawarcia w formie innej niż notarialna (tak, da się w ten sposób ale trzeba wiedzieć z czym to się wiąże).

Na co uważać w biurach nieruchomości ?

Powinniśmy unikać sytuacji, w których biuro nieruchomości poleca nam kredyt. Oczywiście biura nieruchomości współpracują z doradcami kredytowymi i jest to całkowicie normalne, że mogą odesłać nas do doradcy. Ale nigdy nie ufajmy biuru, które chce skierować nas bezpośrednio do banku. Należy też uważać na propozycje wyłudzenia od nas pieniędzy "za dostęp do bazy ofert" - to oczywiste oszustwo. Biura nieruchomości utrzymują się z prowizji pobieranej PO ZAWARCIU TRANSAKCJI a nie przed.


A jakie są Wasze doświadczenia z biurami nieruchomości? Ciekaw jestem na jakie aspekty współpracy Wy zwrócilibyście uwagę - napiszcie w komentarzach. Bardzo proszę także żeby w komentarzach nie wskazywać konkretnych nazw biur (chciałbym uniknąć spamowania komentarzy przez nieuczciwą konkurencję) tylko raczej przykłady tego z czym można się spotkać i jakie były doświadczenia.

1 komentarz :

Autorka pisze...

We wrocławskich biurach nagminnych jest nawet to, że agent nie zna nieruchomości do której prowadzi swojego klienta (mowa o mieszkaniach, nie wiem jak na rynku lokali biurowych). Porażka na całego.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->