czwartek, 4 sierpnia 2016

Szybsza informacja o dokonanej transakcji w Księdze Wieczystej

Kiedyś, dawno temu pisałem na blogu o tym jaki problem jest z aktualnością Księgi Wieczystej. Wspominałem między innymi o tym, że papierowy odpis z księgi szybko się zdezaktualizuje i zamawianie papierowych odpisów z KW nie ma sensu. Problem wynikał z tego, że wystarczyło, że ktoś po sporządzeniu odpisu złożył wniosek o wpis do Księgi i taki odpis już był bez wartości. 

Problem rozwiązał się trochę z wprowadzeniem wglądu online do Ksiąg Wieczystych. Notariusz mógł sprawdzić tuż przed transakcją co jest wpisane do KW. Rzecz jednak w tym, że sam notariusz na złożenie dokumentów do sądu już po dokonanej transakcji miał trzy dni. W tym czasie ewentualny oszust mógł sprzedać tę samą nieruchomość kilka razy u innych notariuszy.

Od pierwszego lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o notariacie, zgodnie z którą notariusz sporządzający akt będzie w tym samym dniu składał do sądu wniosek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dzięki temu wzmianka w Księdze Wieczystej pojawi się w systemie elektronicznym od razu w dniu transakcji co bez wątpienia poprawi bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. 6 komentarzy :

Darek M.W. pisze...

Z tego co piszesz, to nadal nie rozwiąże problemu. Co innego jakby przy podpisywaniu papierów można jednym przyciskiem zrobić adnotację, że nieruchomość jest sprzedawana, a następnie w ciągu kilku godzin uzupełniałoby się tą informację.

MojaForsa.pl pisze...

Może nie rozwiąże, ale utrudni oszustom zadanie bo skróci okienko czasowe z kilku dni do kilku godzin a potencjalny oszust nigdy nie będzie wiedział czy nie trafił przy którejś transakcji na notariusza który od razu wypełnił wniosek.

Unknown pisze...

Ten problem rozwiązuje technologia Blockchain.

Adam pisze...

Utrudnienie jest moim zdaniem ogromnym krokiem naprzód. Nie od razu Rzym zbudowano.

Marzena - Credos pisze...

Dla mnie, niestety, nadal brzmi to jak rozwiązanie w poprzedniej epoki. Prawo nie nadąża za czasami, w których żyjemy.

Rachuba pisze...

Zgodzę się, trochę niefortunne rozwiązanie. Pozdrawiam z eRachuba :)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->