niedziela, 28 stycznia 2018

Wyższe wynagrodzenia od 2018 roku – co to znaczy dla rynku pracy? - artykuł odpłatny

Pojęcie płacy minimalnej zostało stworzone po to, by dać każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę gwarancję pensji w wysokości wystarczającej do życia. Chociaż nadal nie jest to wymarzona kwota, od początku XXI wieku wynagrodzenie minimalne w Polsce konsekwentnie rośnie i w tym roku dobiło do 2100 zł brutto.  Co to znaczy dla rynku pracy i dla ciebie?Od czego zależy wysokość płacy minimalnej?


Zazwyczaj wysokość minimalnego wynagrodzenia oblicza się w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość inflacji, czyli wzrostu cen, oraz również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. Wysokość wynagrodzenia od tego roku będzie też w pełni obowiązywać osoby, które dopiero zaczynają w swoim życiu pracę zarobkową na pełen etat. Ci z kolei, którzy będą odchodzić z firm po wielu latach, mogą liczyć także na wyższą odprawę (31 500 brutto) w przypadku zwolnień grupowych.*

*zródło: mpips.gov.pl/ktualności-wszystkie/np.,5536,8860,placa-minimalna-w-2018-r-.html

2100 brutto – ile to na rękę?

Płaca minimalna określana jest w postaci kwoty brutto, a więc cześć z niej nie wpadnie do naszego portfela, ale odejdzie na poczet podatków i ubezpieczeń obowiązkowych. Wchodząc w szczegóły, od kwoty brutto 2100 zł odjąć musimy następująco:
  • ubezpieczenie emerytalne – 204,96 zł
  • ubezpieczenie rentowe – 31,50 zł
  • ubezpieczenie chorobowe 51,45 zł
  • ubezpieczenie zdrowotne 163,09 zł
  • podatek dochodowy 119 zł
Wynika z tego, że suma dodatkowych opłat wynosi 570 zł, w związku z czym na nasze konto realnie wpadać będzie co miesiąc dokładnie 1530 zł (kwota netto).

Stawki godzinowe i nocne?

Zmianie uległy też stawki godzinowe w 2018 roku. Jeszcze do niedawna minimalna stawka za godzinę pracy brutto wynosiła 13 zł, a od tego roku wzrasta ona o 70 groszy. Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwa cały czas Państwowa Inspekcja Pracy, a niepłacenie minimalnej stawki grozi grzywną nawet do 30 tys. złotych. Podobnie ma się sytuacja w przypadku dodatków za pracę w nocy, od 22 do 7 rano. Dopłata nadal wynosi 20% do pensji minimalnej, co oznacza i tak oznacza realny wzrost kwoty. Zmiany dotyczą także osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy, np. na pół etatu – również ich najniższa pensja nie może wynieść mniej niż proporcjonalne 1050 zł brutto.

A co, gdy szef płaci poniżej progu minimalnego?

W przypadku każdej niedogodności w zakresie wynagrodzenia, w pierwszej kwestii powinniśmy ten problem omówić z naszym pracodawcą. Jeśli to nie daje realnego rezultatu i czujemy, że nie dogadamy się z szefem, zawsze taką sytuację możemy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która powinna wszcząć kontrolę i egzekwować prawa pracowników. Z powiadomieniem inspekcji poczekać musimy jednak do miesięcznego rozliczenia.
Do tego czasu, szczególnie biorąc pod uwagę jednoczesny wzrost cen w sklepach (inflacja), możemy mieć problem z finansami i „wyrobieniem się do pierwszego”. Na szczęście, zanim wybije ta czarna godzina, możemy sięgnąć po tymczasowe rozwiązanie – pożyczkę na 30 dni, którą za pomocą Internetu otrzymamy ekspresowo i bez zawiłych formalności. Wystarczy znaleźć firmę, zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz. Jeszcze tylko przelew weryfikacyjny, a potem zostaje już tylko czekać na decyzję. Przykładem jest pożyczka na 30 dni od Vivus, jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm tego typu w kraju. Szybka pożyczka na miesiąc to dobra opcja na chwilowe kryzysy finansowe, które przecież zdarzyć się mogą każdemu.

Zmiany urlopowe

W 2018 mają również nastąpić pozytywne zmiany w kontekście brania urlopów przy umowie o pracę. Urlop służy głównie regeneracji, na którą powinien pozwolić sobie każdy, w związku z tym utrudnione będzie przekładanie dni urlopowych na następny rok. Ponadto, po zmianach każdemu pracownikowi przysługiwać będzie 26 dni urlopowych, a nie tak jak dotychczas – tylko tym, którzy przepracowali już odpowiednio długi okres.
Źródła:
  • polskieradio.pl/42/259/Artykul/1977127,Placa-minimalna-w-gore-wyzsze-dodatki-i-odszkodowania
  • forbes.pl/finanse/skutki-podniesienia-placy-minimalnej-w-polsce/cwzl3s7
  • pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna
Disclosure: Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy. Otrzymałem wynagrodzenie za jego  publikację

1 komentarz :

Kamil pisze...

Fajnie, że wynagrodzenie wzrasta, jednakże moim zdaniem nadal jest to niewielka kwota w porównaniu z cenami produktów. Jest o jakiś progres, jednakże do zarobków zagranicznych jeszcze nam trochę brakuje.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->