piątek, 28 września 2018

To jest news! - NBP po raz pierwszy od lat zwiększa rezerwy złota!

Przyznam się trochę, że się nie spodziewałem takiego newsa. NBP od wielu wielu lat siedział na rezerwie około 102 czy 104 ton złota, której nie zwiększał ani nie zmniejszał. Dlatego zaskoczyła mnie wiadomość, którą przeczytałem właśnie w Pulsie Biznesu
 "Analitycy Macquarie twierdzą, że Polska kupowała złoto po raz pierwszy od 1998 roku. Łącznie ponad 9 ton, donosi The Financial Times. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego  wynika, że w czerwcu Polska kupiła 2 tony złota, a w sierpniu ponad 7 ton złota."

Czytamy dalej, że jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to „pierwszy zakup złota przez członka Unii Europejskiej w tym wieku”.

No to chciałem oficjalnie potwierdzić. Możecie mnie cytować.

Z danych dostępnych na stronie NBP, w oficjalnym sprawozdaniu pt."Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych" wynika niezbicie, że posiadana przez NBP ilość złota w uncjach:

  • w lipcu wzrosła z 3,31 mln ozt do 3,37 mln ozt - zakupiono zatem 60 tyś uncji, tj. około 1866kg złota
  • w sierpniu stan posiadania NBP wzrósł do 3,611 mln uncji - zakupiono zatem 241 tyś uncji, tj. około 7,495 tony złota.
Aktualnie wg danych na koniec sierpnia 2018 NBP posiada w rezerach 3,611 mln ozt złota, tj. około 112 ton.


2 komentarze :

Siu pisze...

Wszędzie na lewo i prawo trąbią, że złoto to relikt przeszłości, a tutaj proszę nawet sam NBP stracił wiarę w drukowane pieniążki. Hipokryci

Anonimowy  pisze...

We wrzesniu chyba tez cos kupili:
http://wgospodarce.pl/informacje/54754-prezes-nbp-lubi-zloto

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->