niedziela, 8 lutego 2015

newsy.przeglad-finansowy.pl

Od niedawna pod linkiem http://newsy.przeglad-finansowy.pl jako podstrona na blogu dostępny jest agregator newsów z najważniejszych portali finansowych takich jak Forsal.pl, Bankier.pl, Money.pl, etc. Zbiera on po dwa newsy z każdego, sortuje chronologicznie i wyświetla w formie listy z najnowszym wpisem na górze. Może się przydać do śledzenia w jednym miejscu najnowszych informacji, z różnych źródeł. Zapraszam do korzystania.

piątek, 6 lutego 2015

Jakie lokaty w lutym 2015?

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wprawdzie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale w zakresie oferty lokat bankowych, w lutym pojawiły się jednak drobne zmiany. 

T-mobile Usługi Bankowe (czyli dawny Alior Sync) ma w swojej ofercie lokatę na 125 dni na 3,8%. 

Co ciekawe zarówno T-mobile Usługi Bankowe, jak i Alior ma w swojej ofercie także trzyletnią lokatę we frankach szwajcarskich na min 200 CHF na - UWAGA: 1,25%! Przypominam, że aktualny LIBOR 3M we frankach wynosi -0,87% (jest ujemny), to oznacza, że w tym momencie Alior dopłaca do każdej takiej trzyletniej lokaty we frankach 2,12%. To dużo. Z czego to wynika - nie wiem.

Getin Bank za lokatę we frankach na 36miesięcy (minimum 5000 CHF) płaci 1,15%.

Pytanie tylko, czy przy obecnej zmienności ktokolwiek chciałby na tak długi termin zawierać lokatę walutową?

Wracając do złotówek.

Najlepsze lokaty "z haczykami" czyli takie, które wymagają posiadania konta albo są dedykowane wyłącznie dla nowych klientów:
  • Idea Bank proponuje na Lokacie Happy 4,5% na 3 miesiące dla nowych klientów,
  • Meritum Bank dla nowych klientów oferuje 5% na 2 miesiące przy założeniu konta, 
  • Podobnie Deutsche Bank na 2 miesiące daje nowym klientom 5% przy założeniu konta, 
  • BGŻoptima, dla nowych klientów daje 4% na 3 miesiące,
  • Getin Online daje 4,5% na 2 miesiące przy założeniu konta, 
  • Noble Bank dla dużych kwot na 2 miesiące proponuje 4,25%,
  • mBank nowym klientom na 3 miesiące proponuje 4% przy założeniu konta.
Tyle jeżeli chodzi o cukierki dla nowych klientów, "bez haczyków" wygląda to znacznie mniej ciekawie:
  • Na dwa miesiące w BIZ Banku założymy lokatę na 2,8%,
  • Na trzy miesiące w Getin Online założymy lokatę na 3,1%,
  • Na cztery miesiące BIZ Bank daje 2,9%,
  • Na pięć miesięcy Getin Online proponuje Lokatę Wznoszącą na 2,51%,
  • Na pół roku Getin Online daje 3,4% na Lokacie Zimowej.
Cudów nie ma jak widać...


czwartek, 5 lutego 2015

Wpisy sprzed lat luty: o złocie (dużo) i obligacjach (mniej)

Ja co miesiąc, tym razem z niewielkim opóźnieniem wracam do wpisów, które powstały na blogu przed laty, a zachowały swoją aktualność:

środa, 4 lutego 2015

Zagłosuj na mój blog w konkursie Blog Roku 2014

Chciałem Was wszystkich Drodzy Czytelnicy poprosić o oddanie swojego głosu na mój blog w konkursie Blog Roku 2014. 

Jeżeli uważacie, że w jakikolwiek sposób treści, które przygotowywałem i przygotowuję, są dla Was interesujące i przydatne, to oddajcie swój głos i POMÓŻCIE DZIECIAKOM, którymi opiekuje się FUNDACJA DZIECI NICZYJE - wysyłając SMS o treści o K11511 na numer 7122 - koszt SMS-a wynosi 1,23 zł. Należy pamiętać aby nie wstawiać w treść SMS-a spacji!  Całość dochodu z SMS zostanie przez organizatorów konkursu przeznaczona na Fundację Dzieci Niczyje.


http://fdn.pl/o-fundacji

 
Fundacja Dzieci Niczyje istnieje po to, aby zapewnić każdemu dziecku bezpieczne dzieciństwo, zajmuje się ochroną dzieci przed krzywdzeniem i pomocą tym, które doświadczyły przemocy. Tutaj można pobrać broszurę o tym czym zajmuje się Fundacja.

Przyznam się szczerze, że sam do teraz tak na prawdę nie wiedziałem, czym oni się zajmują. Coś tam słyszałem o fundacji, starałem się pomagać różnym organizacjom charytatywnym w ten czy w inny sposób, ale tej fundacji nigdy nie było na mojej liście. A myślę, że powinna była się znaleźć bo pomoc dzieciakom które doświadczyły przemocy czy zostały skrzywdzone w inny sposób ma znaczenie równie istotne co pomoc ludziom chorym. Fundacja pisze sama o sobie tak:

"W placówkach specjaliści Fundacji Dzieci Niczyje podejmują interwencje, udzielają konsultacji oraz prowadzą terapie, których celem jest pomoc dzieciom w przezwyciężeniu traumy i odzyskaniu równowagi po zdarzeniach związanych z przemocą. Udzielają także wsparcia psychologicznego i pomocy prawnej bliskim dzieci, które stały się ofiarami krzywdzenia."


Fundacja prowadzi także "Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111" - z konsultantami telefonu zaufania dzieci mogą podzielić się swoimi troskami i problemami. Celem jego działania jest poprawa samopoczucia, a często – bezpieczeństwa dzwoniących.

Tych działań jest całe mnóstwo. 

Tak więc wydaje mi się, że cel jest szczytny, a jeżeli pretekstem do pomocy dzieciakom byłoby zagłosowanie na mój blog w konkursie, to będzie mi tym bardziej miło.

http://www.blogroku.pl/2014/kategorie/-b-przeglad-b-b-finansowy-b-,bvk,blog.html

Zasady konkursu Blog Roku 2014 możecie znaleźć na tej stronie. Głosowanie potrwa do 10 lutego, do godziny 12:00. 

Jeżeli jednak nie macie ochoty oddawać na mój blog swojego głosu, ale jednak chcielibyście pomóc dzieciakom, to też możecie wesprzeć Fundację Dzieci niczyje, przekazując jej 1% swojego podatku. Wystarczy, że w składanym zeznaniu podatkowym za rok 2014, w rubryce "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" wpiszecie numer KRS 0000 20 44 26. Resztą zajmie się urząd skarbowy.Szczegóły znajdują się na tej stronie.

Tak więc podsumowując, serdecznie zapraszam do głosowania na mój blog w konkursie Blog Roku 2014 wysyłając SMS o treści o K11511 na numer 7122 - koszt SMS-a wynosi 1,23 zł, a dochód z głosowania zostanie przeznaczony dla Fundacji Dzieci Niczyje.

niedziela, 1 lutego 2015

Film o historii polskiego złota i polskich rezerw walutowych.

Trochę a propos poprzedniego wpisu, tak się złożyło, że obejrzałem dziś film zrealizowany przez NBP, który traktuje o historii złota Banku Polskiego (poprzednika NBP przez II wojną światową). Film opowiada fascynującą historię ewakuacji polskiego złota, przez Rumunie, Turcję, Liban, do Francji, a stamtąd do Afryki. Opowiada także o perypetiach prawnych polskiego złota w czasie wojny i o tym jak wyglądało odzyskiwanie złota po wojnie. Oglądając film dowiemy się dlaczego warto mieć złoto pod swoją własną kontrolą - to jest przykład tego o czym pisałem w poprzednim wpisie.

Dowiemy się także jak po II wojnie światowej, przeprowadzano w Polsce reformy walutowe, co się dalej działo z rezerwami złota, jak przeprowadzono wymianę waluty, dlaczego najpierw za posiadanie walut i złota karano śmiercią, a potem pozwolono na posiadanie, skup i zakupy w PEWEXach.

Dowiemy się także co działo się z rezerwami walut i złota po 1989 roku.

Polecam obejrzenie, to tylko 43 minuty.

-->