niedziela, 1 lutego 2015

Film o historii polskiego złota i polskich rezerw walutowych.

Trochę a propos poprzedniego wpisu, tak się złożyło, że obejrzałem dziś film zrealizowany przez NBP, który traktuje o historii złota Banku Polskiego (poprzednika NBP przez II wojną światową). Film opowiada fascynującą historię ewakuacji polskiego złota, przez Rumunie, Turcję, Liban, do Francji, a stamtąd do Afryki. Opowiada także o perypetiach prawnych polskiego złota w czasie wojny i o tym jak wyglądało odzyskiwanie złota po wojnie. Oglądając film dowiemy się dlaczego warto mieć złoto pod swoją własną kontrolą - to jest przykład tego o czym pisałem w poprzednim wpisie.

Dowiemy się także jak po II wojnie światowej, przeprowadzano w Polsce reformy walutowe, co się dalej działo z rezerwami złota, jak przeprowadzono wymianę waluty, dlaczego najpierw za posiadanie walut i złota karano śmiercią, a potem pozwolono na posiadanie, skup i zakupy w PEWEXach.

Dowiemy się także co działo się z rezerwami walut i złota po 1989 roku.

Polecam obejrzenie, to tylko 43 minuty.

1 komentarz :

Investor pisze...

Apropo takich filmów przypomniał mi się ten nagrany przez ZUS (chyba) za ogromne pieniądze. A obejrzeń niewiele ;)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->