niedziela, 23 sierpnia 2009

Przegląd tygodniowy 16-22 sierpnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w lipcu o 4,6% r/r.
  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było w lipcu o 3,9% r/r wyższe niż przed rokiem
  • Liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym w USA wzrosła w lipcu o 7,2% m/m.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2468 i spadł o 10,31%

Waluty:
Początek tygodnia przyniósł spadek notowań naszej waluty w szczególności wobec dolara. Na świecie powszechnie obawiano się rozpoczęcia korekty spadkowej na wielu rynkach jednocześnie (surowców, giełd, walut). Jednak w kolejnych dniach sytuacja poprawiała się. W czerwcu do USA napłynęło prawie 91 mld dolarów kapitałów długoterminowych, a oczekiwano, że było to 17,5 mld dolarów, przełożyło się to na mocniejszą pozycję dolara, który pod koniec tygodnia zaczął jednak zdecydowanie tracić względem złota. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7086zł, dolar 2,8665zł, a euro 4,1044zł.

Złoto:
Pierwsze trzy dni tygodnia upłynęły pod znakiem niewielkich wahań złota względem dolara. Jednak czwartek i piątek to już umocnienie się złota o około 1,3%. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2736,3zł/oz wobec 2755,6zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 953,08$/oz.

Obligacje:
Rynek odebrał wzrost inflacji bazowej i wzrost wynagrodzeń jako sygnał nie tylko za zatrzymaniem polityki obniżania stóp, ale wręcz jako zapowiedź ich podniesienia. W efekcie rentowność obligacji 10-letnich wróciła powyżej 6%. Dane o spadku produkcji przemysłowej nieco ostudziły oczekiwania na wzrost stóp i w skali tygodnia ruchy cen stały się neutralne. WIBOR trzymiesięczny wzrósł w tym tygodniu o 1 pkt bazowy do 4,16%.

Akcje:
Inwestorzy cały tydzień żyli myślą o nieuchronnej korekcie spadkowej. W środę WIG20 otarł się o poziomy 2030 pkt - najniższe w tym miesiącu. Jednak później ceny akcji mocno ruszyły w górę. W czwartek zaliczyliśmy wzrost o 5% w ciągu zaledwie pół godziny notowań (licząc ostatni kwadrans z środy i pierwszy z czwartku). W piątek inwestorzy ponownie wznowili zakupy. WIG20 znalazł się na poziomie najwyższym od początku października 2008 roku. Na koniec tygodnia WIG20 wzrósł 6,5%, WIG zakończył tydzień zmianą o 3,49%, mWIG wzrósł o 4,8%, a sWIG wzrósł o 3,75%. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 7,2 mld zł.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->