poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Deweloperzy nie potrzebują licytacji mieszkań...

Jakieś dwa tygodnie temu wyraziłem się sceptycznie na temat pomysłu zaimportowania nam z zachodu aukcji mieszkań deweloperskich. Najlepszym potwierdzeniem mojego sceptycyzmu są wypowiedzi deweloperów w dzisiejszym Parkiecie.

Tak jak sądziłem wychodzi na to, że dużym deweloperom nie spieszy się tak bardzo ani ze sprzedażą po niższych cenach ani ze spuszczaniem cen w ogóle. Mieszkania mają w księgach wycenione jeszcze po cenach np. zeszłorocznych i musieliby wykazać straty. Tymczasem o ile nie potrzebują pilnie finansowania to dopóki nie grozi im utrata płynności nie będą wyprzedawać się za bezcen. A mieszkania jakoś tam sobie spokojnie sprzedają. Z resztą duzi deweloperzy mają łatwiej jeżeli chodzi o pozyskanie płynności finansowej.

Drugi wniosek z tego jest taki, że ceny nie będą na razie spadać. Chyba, że małym deweloperom puszczą nerwy, ale po ostatnich oznakach uspokojenia na rynku i po tym jak powoli zaczyna wracać jaka taka normalność na rynku kredytów to raczej nie widzę perspektywy kolejnego gwałtownego załamania. Raczej może czekać nas stagnacja...


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->